"Λύγισαν" στα 3 σετ Σκορίλας και Ξυλάς

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Τετάρτη, 26 Ιουλίου 2023 - 22:06

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας και ο Γιάννης Ξυλάς ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες στις σημερινές τους αναμετρήσεις στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir στην Τυνησία.

Ο Σκορίλας μονομάχησε με το Νο.1 του ταμπλό, τον Νοτιαφρικανό Kris Van Wyk, Νο.453 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, από τον οποίο ηττήθηκε "στα σημεία" με 5-7, 6-2, 6-3.

Ο Σκορίλας επέστρεψε από το 4-5, 0-30 στο 1ο σετ και κατάφερε να το κατακτήσει με 7-5, αλλά στη συνέχεια ο Van Wyk προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ και με 2-0 στο 3ο, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάσει στην τελική ανατροπή μετά από 2 ώρες και 46 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Σκορίλας αγωνίστηκε και στο διπλό, όπου μαζί με τον Αμερικανό Michael Zhu ηττήθηκαν από τους κορυφαίους του ταμπλό, Igor Gimenez και Kody Pearson με 7-5, 6-3.

Σήμερα ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στη hardcourt διοργάνωση των 15.000 δολαρίων του Monastir και ο Γιάννης Ξυλάς, ο οποίος επίσης ηττήθηκε μετά από μια πολύ μεγάλη μάχη.

Έπειτα από 3 ώρες και 12 λεπτά, ο Ξυλάς ηττήθηκε από τον Ιταλό Lorenzo Carboni με 6-3, 3-6, 7-6 (1).

Ο Ξυλάς είχε ξεκινήσει από τα προκριματικά την προσπάθειά του, πετυχαίνοντας 3 νίκες στο ταμπλό των προκριματικών. Είχε αποκλείσει τον Ιταλό Gianluca Carlini με 6-2, 6-3, τον Ιταλό Omar Brigida με 6-2, 6-0 και τον Τσέχο Adam Jurajda με 6-1, 6-2.

Στα προκριματικά της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων του Monastir αγωνίστηκε και ο Αριστοτέλης Θάνος, που πέτυχε 2 νίκες. Στον 1ο γύρο κέρδισε τον Αμερικανό Nathan Mao με 6-0, 6-4 και στον 2ο γύρο τον Μαροκινό Walid Ahouda με 6-0, 7-5, ηττήθηκε όμως στον 3ο και τελευταίο γύρο των προκριματικών από τον Βέλγο Romain Faucon, με 3-6, 6-3, 11-9.

Στο 1ο προκριματικό γύρο ολοκλήρωσαν τις προσπάθειές τους οι Γιώργος Γρηγορίου και Βαγγέλης Κυπριώτης, που ηττήθηκαν από τον Τυνήσιο Omar Knani με 6-7 (4), 6-4, 10-7 και από τον Αυστραλό Dusan Rsovac με 7-5, 7-6 (5) αντίστοιχα.