tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

"Έπεσε" με το κεφάλι ψηλά η Μαρία

E-mail Εκτύπωση

Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη έφτασε ένα σετ μακριά από μια ιστορική πρόκριση στον 4ο γύρο του Australian Open, αλλά η πολύ επιθετική Mirjana Lucic-Baroni ανέτρεψε το παιχνίδι και σταμάτησε τη συγκλονιστική πορεία της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας στη Μελβούρνη.

Στον πρώτο της αγώνα για 3ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης, η Μαρία Σάκκαρη είχε ένα καλό ξεκίνημα, προηγήθηκε με σετ απέναντι στην πολύ έμπειρη και πρώην ημιφιναλίστ στο Wimbledon, Mirjana Lucic-Baroni, αλλά η Κροάτισσα ανέβασε πολύ το επίπεδό της στη συνέχεια και έφτασε στην ανατροπή, με 3-6, 6-2, 6-3

Δείτε τα highlights του αγώνα

Η Μαρία είχε μια εκπληκτική παρουσία στη Μελβούρνη και έγινε η πρώτη Ελληνίδα μετά από 12 χρόνια που αγωνίστηκε στον 3ο γύρο μιας Grand Slam διοργάνωσης. Η παρουσία της στο πρώτο major της χρονιάς θα την ανεβάσει 3 θέσεις, στο Νο. 91 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Lucic-Baroni έκανε πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και η σταθερή Μαρία πήρε τα 5 από τα πρώτα 6 games, για να προηγηθεί με 5-1 πολύ γρήγορα. Η Κροάτισσα έκανε ένα break που την κράτησε στο 1ο σετ και αμέσως μετά πήρε ιατρικό τάιμ άουτ, αλλά και την άδεια να αποχωρήσει για λίγα λεπτά από το γήπεδο.

Όταν επέστρεψε, κράτησε το σερβίς της και μείωσε περισσότερο σε 5-3. Η Μαρία ωστόσο σέρβιρε για δεύτερη φορά για την κατάκτηση του 1ου σετ και τα κατάφερε. Ήταν ένα πολύ περίεργο σετ, με την Lucic-Baroni να ψάχνει με ανυπομονησία winners και να φτάνει τα 27 αβίαστα λάθη! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Μαρία να κατακτήσει σχετικά εύκολα ένα σετ, στο οποίο είχε έναν winner και 7 αβίαστα λάθη!

Η 34χρονη Κροάτισσα πάντως είχε ανεβεί αρκετά στα τελευταία games του 1ου σετ και συνέχισε την αντεπίθεσή της στο ξεκίνημα του 2ου σετ. Με ένα γρήγορο break και 8 διαδοχικούς πόντους στο σερβίς της, προηγήθηκε με 3-0 στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και έθεσε γερές βάσεις για την ισοφάριση.

Συνέχισε να σερβίρει πολύ καλά και δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Μαρία, που το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 και σε 2-4 με το σερβίς της, πριν η Κροάτισσα κάνει νέο break για το 6-2 και κλείσει το 2ο σετ.

H Ελληνίδα παίκτρια προσπάθησε να αντιδράσει σε αυτή την αντεπίθεση διαρκείας και σταμάτησε το σερί της αντίπαλής της ανοίγοντας με break το 3ο σετ, η Lucic-Baroni όμως απέκτησε ξανά προβάδισμα. Στο πολύ σημαντικό και για δυο παίκτριες 2ο game, η Μαρία έσωσε 5 break points, αλλά η προσπάθειά της πήγε στράφι, καθώς η 34χρονη δημιούργησε και 6ο break point και τελικά ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια επέστρεψε από το 0-30 και με 4 πόντους στη σειρά - τον τελευταίο τον πέτυχε με άσο - η Κροάτισσα πήρε και προβάδισμα στο 3ο σετ, γράφοντας το 2-1. Έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ, αλλά το κυριότερο, έχοντας καταφέρει να μεταφέρει πολύ περισσότερη πίεση στους ώμους της Μαρίας, η Lucic-Baroni συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και με νέο break έφτασε να προηγείται με 4-1 στο αποφασιστικό σετ.

Η Μαρία πήρε ένα σημαντικό game, που πέρασε από το 40-40, για να μειώσει σε 4-2, αλλά η Κροάτισσα κράτησε ξανά το σερβίς της για το 5-2. Η Lucic-Baroni ολοκλήρωσε την ανατροπή της στο 9ο game, για να πάρει μια σημαντική πρόκριση μετά από 1 ώρα και 48 λεπτά.

Σάκκαρη: "Πλήρωσα τα λάθη μου"

Η ιστορία της Lucic-Baroni είναι αρκετά συναρπαστική, καθώς η Κροάτισσα, η οποία έφτασε στα σπουδαιότερα επιτεύγματά της πριν ενηλικιωθεί, πέτυχε τις πρώτες νίκες της στο Australian Open φέτος, μετά από 19 χρόνια! Είχε προκριθεί μια φορά στον 2ο γύρο του αυστραλιανού Grand Slam, το 1998, και έκτοτε είχε 7 ήττες σε πρώτους γύρους!

Φέτος κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στις νίκες στη Μελβούρνη, αλλά πραγματοποίησε και μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του τουρνουά, αφήνοντας εκτός στον 2ο γύρο την Agnieszka Radwanska.

Με τη σημερινή της νίκη επί της Σάκκαρη θα είναι στις "16" του τουρνουά και θα αντιμετωπίσει την Jennifer Brady για μια θέση στα προημιτελικά. Από το 1999, όταν στα 17 της χρόνια είχε φτάσει στα ημιτελικά του Wimbledon, δεν έχει επιστρέψει σε κάποιον προημιτελικό major διοργάνωσης.

Η επόμενη αντίπαλή της, Jennifer Brady, είναι ίσως και η μεγαλύτερη έκπληξη της πρώτης εβδομάδας του Australian Open. Ξεκίνησε από τα προκριματικά το τουρνουά της και βρίσκεται στο Νο. 116 της παγκόσμιας κατάταξης. Στον 3ο γύρο, η 21χρονη Αμερικανίδα έκανε την υπέρβαση, αφήνοντας εκτός το Νο. 14 του ταμπλό, την Elena Vesnina, με 7-6 (4), 6-2.