tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

Nadal και Ferrer έστειλαν την Ισπανία στα ημιτελικά! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Rafael Nadal
Πίσω στα ημιτελικά του Davis Cup, μετά από 6 χρόνια θα είναι η Ισπανία, η οποία πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή επί της Γερμανίας στη Βαλένθια, χάρη στους Rafael Nadal και David Ferrer. O εκπληκτικός Rafa δεν έχασε σετ ούτε από τον Alexander Zverev, ενώ ο "Ferru" σφράγισε την ισπανική ανατροπή με μια παλικαρίσια νίκη στα 5 σετ!

Η Ισπανία κινδύνεψε άμεσα με αποκλεισμό στην προημιτελική φάση του Davis Cup, από μια πανίσχυρη Γερμανία, που είχε στην αποστολή της τους δυο κορυφαίους παίκτες της, Alexander Zverev και Philipp Kohlschreiber. Εκτός από αυτούς, εξαιρετική δουλειά έκαναν και οι Jan-Lennard Struff και Tim Puetz, που πήραν τη νίκη χθες στο διπλό και έδωσαν προβάδισμα στη Γερμανία με 2-1.

Σήμερα, οι Ίβηρες χρειαζόντουσαν 2 νίκες στα μονά για να πάρουν την πρόκριση, κάτι που κατάφεραν, χάρη στις εκπληκτικές προσπάθειες των Rafael Nadal και David Ferrer.

Ο Nadal βοήθησε τα μέγιστα την Ισπανία και έκανε το 2/2 χωρίς να χάσει σετ αυτό το τριήμερο στη Βαλένθια. Στο 4ο rubber της σειράς και πρώτο ματς της σημερινής ημέρας, επιβλήθηκε του Νο. 4 της παγκόσμιας κατάταξης, Alexander Zverev, με 6-1, 6-4, 6-4.

Δείχνοντας πως και αυτή τη χρονιά θα είναι το φαβορί σε όλα τα χωμάτινα τουρνουά, ο Rafa έκανε ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στον αγώνα και προηγήθηκε του 21χρονου Γερμανού με 6-1, 1-0.  Ο "Sascha" προσπάθησε να αντιδράσει, κέρδισε τα 2 επόμενα games και βρέθηκε μπροστά με 2-1 στο 2ο σετ, όμως με νέο break ο Ισπανός ανέκτησε το πλεονέκτημα στο σετ, το οποίο δεν έχασε ξανά, για να το κατακτήσει με 6-4.

Στο 3ο σετ ο "Matador" προηγήθηκε με double break στο 4-1 και έδειξε να ξεκαθαρίζει την κατάσταση. Ο Zverev δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 4-3 και σε 5-4, αλλά στο κρίσιμο 10ο game o Nadal δεν είχε πρόβλημα με το σερβίς του και "κλείδωσε" τη νίκη σε 2 ώρες και 16 λεπτά, για να ισοφαρίσει τη σειρά των αγώνων σε 2-2.

O Nadal παρέμεινε αήττητος απέναντι στον Zverev, τον οποίο έχει κερδίσει και στις 4 συναντήσεις τους. Στο χώμα έχουν αναμετρηθεί 2 φορές και ο Ισπανός έχει ένα απίστευτο ρεκόρ, καθώς έχει κερδίσει 5/5 σετ και έχει χάσει μόνο 11 games σε αυτά τα 5 σετ!

Επίσης ο κάτοχος 16 Grand Slam τίτλων βελτίωσε ακόμη περισσότερο το απίστευτο ρεκόρ που έχει στo Davis Cup, φτάνοντας τις 24 διαδοχικές νίκες σε μονά και διπλά - περισσότερες από κάθε άλλον στην ιστορία του θεσμού! Η τελευταία του ήττα σε αγώνα Davis Cup ήταν το πολύ μακρινό 2005, σε αγώνα διπλού. Στα μονά, έχει να ηττηθεί από το 2004 και γενικά έχει 24 νίκες σε 25 αναμετρήσεις!

Στο τελευταίο και συγκλονιστικότερο rubber όλου του τριημέρου των προημιτελικών του Davis Cup, o Ferrer πραγματοποίησε μια ηρωική προσπάθεια, για να κερδίσει τον Kohlscrheiber με 7-6 (1), 3-6, 7-6 (4), 4-6, 7-5, σε έναν αγώνα που πλησίασε τις 5 ώρες σε διάρκεια!

Τρομερή προσπάθεια έκανε και ο 34χρονος Γερμανός, ο οποίος σέρβιρε για το 6-4 στο 3ο σετ, αλλά έχασε αυτή την τεράστια ευκαιρία και τελικά έμεινε πίσω με 2-1 σετ, χάνοντας και τα δυο tie-break που παίχτηκαν. Παρόλα αυτά με ένα break στο 10ο game του 4ου σετ (6-4) ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησε μια τρομερή μάχη στο αποφασιστικό 5ο σετ.

Ο Ferrer ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1, όμως ο Kohlschreiber τον ισοφάρισε με break στο 6ο game (3-3) και είχε την τεράστια ευκαιρία να "ξεφύγει" με 5-3, καθώς προηγήθηκε με 3-4, 15-40. O 36χρονος "Ferru" έμεινε "ζωντανός", κράτησε το σερβίς του για το 4-4 και τελικά έκανε εκείνος το καθοριστικό break, για να προηγηθεί με 6-5! Στο 12ο game σέρβιρε για την πολύ σπουδαία πρόκριση και παρά την ηλικία του κατάφερε να κερδίσει έναν αγώνα 4 ωρών και 51 λεπτών, μετά από μια αξιέπαινη προσπάθεια και κατάθεση ψυχής στο court της Plaza de Toros de Valencia.

Στον πρώτο της ημιτελικό από το 2012, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία. Στη Γένοβα, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές, έκαναν άλλο ένα βήμα προς την υπεράσπιση του τίτλου τους, παρά τις πολλές απουσίες που έχουν. Χωρίς τους Jo-Wilfried Tsonga, Gael Monfils και Richard Gasquet, οι "τρικολόρ" πραγματοποίησαν νικηφόρο πέρασμα από το Valletta Cambiaso ASD, επικρατώντας με 3-1 της Ιταλίας.

Ο κορυφαίος Ιταλός τενίστας, Fabio Fognini, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά στο 4ο rubber και στον μοναδικό αγώνα που έγινε σήμερα, καθώς ηττήθηκε από τον Lucas Pouille, με 2-6, 6-1, 7-6 (3), 6-3.

Στον άλλον ημιτελικό, η Κροατία θα αντιμετωπίσει τις Ηνωμένες Πολιτείες. Από το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου πήραν την πρόκριση οι Αμερικανοί, που κερδίσαν και τον αγώνα του διπλού, χάρη στους Jack Sock και Ryan Harrison, για να κάνουν το 3-0 επί του Βελγίου.

Η Κροατία "σφράγισε" σήμερα την πρόκριση, αλλά χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, καθώς ο εκπληκτικός Marin Cilic, έχασε μόνο τρια games από τον Mikhail Kukushkin, παίρνοντας μια πολύ εντυπωσιακή νίκη, με 6-1, 6-1, 6-1! Ο Cilic είχε χάσει 5 games από τον Dmitry Popko την Παρασκευή και γενικά δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στους Καζάκους για να ελπίζουν σε μια υπέρβαση.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 3-2
Plaza de Toros de Valencia, Βαλένθια, Ισπανία (clay, outdoor)
David Ferrer v. Alexander Zverev 4-6, 2-6, 2-6
Rafael Nadal v. Philipp Kohlschreiber 6-2, 6-2, 6-3
Feliciano Lopez/Marc Lopez v. Puetz/Struff 3-6, 4-6, 6-3, 7-6 (4), 5-7
Rafael Nadal v. Alexander Zverev 6-1, 6-4, 6-4
David Ferrer v. Philipp Kohlschreiber 7-6 (1), 3-6, 7-6 (4), 4-6, 7-5

ΙΤΑΛΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 1-3
Valletta Cambiaso ASD, Γένοβα, Ιταλία (clay, outdoor)
Andreas Seppi v. Lucas Pouille 3-6, 2-6, 6-4, 6-3, 1-6