Comeback με νίκη ο Alcaraz (vids)

© Sergio Llamera | IEB+ Argentina Open
tn team Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2024 - 1:30

O Carlos Alcaraz συνδύασε με νίκη τον πρώτο του αγώνα μετά την Αυστραλία και τον πρώτο του στο χώμα για φέτος, για να προκριθεί στα προημιτελικά του Argentina Open στο Μπουένος Άιρες.

Ο Alcaraz επικράτησε του προερχόμενου από τα προκριματικά, Camilo Ugo Carabelli με 6-2, 7-5 σε 1 ώρα και 45 λεπτά, για να πάρει την πρόκριση για τους "8" καλύτερους του 250αριού του Μπουένος Άιρες, όπου ήταν ο πρωταθλητής πέρσι.

Ο 20χρονος Ισπανός, Νο.2 στην παγκόσμια κατάταξη, βρέθηκε πίσω με break 2 φορές στο 1ο σετ, στο 0-1 και στο 1-2, αλλά απάντησε με 5 κερδισμένα games στη σειρά, για να κερδίσει το σετ με 6-2.

Στο 2ο σετ επέστρεψε από το 0-2 για να προηγηθεί με 5-2, ωστόσο έχασε 2 match points στη συνέχεια, ένα στο 9ο game (5-3, 40-30) και άλλο ένα στο 10ο (4-5, 30-40), με αποτέλεσμα να πάει το σετ στο 5-5.

Κινδύνεψε μάλιστα, καθώς αντιμετώπισε τριπλό break point στο 5-5, 0-40, κατάφερε όμως να κρατήσει το σερβίς του και να αποφύγει τις περιπέτειες, τελειώνοντας τελικά το ματς στο 12ο game με ένα νέο break για το 7-5.

Στα προημιτελικά του Argentina Open, o Alcaraz θα αντιμετωπίσει έναν ακόμα παίκτη που ξεκίνησε από τα προκριματικά, τον Ιταλό Andrea Vavassori. Ο Vavassori κάνει ένα πολύ καλό τουρνουά και απέκλεισε τον Laslo Djere, No.7 στο ταμπλό, με 6-4, 7-5.