Τίτλος στη Μετς και Top 20 o Humbert (vid)

Ugo Humbert
Ugo Humbert © Moselle Open
tn team Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2023 - 20:52

O Ugo Humbert ολοκλήρωσε τη φανταστική του εβδομάδα στη Μετς με νίκη επί του Alexander Shevchenko με straight sets, παραμένοντας αήττητος σε τελικούς και εξασφαλίζοντας την 1η του είσοδο στο Top 20 της ΑΤΡ.

Ο 25χρονος Γάλλος επιβλήθηκε του Shevchenko με 6-3, 6-3 στον τελικό του Moselle Open κι έτσι κατέκτησε τον 4ο τίτλο της καριέρας του, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του σε τελικούς στο 4-0.

Μόνο ένα σετ έχασε όλη την εβδομάδα στη Μετς ο Humbert και ήταν στον αγώνα της πρεμιέρας του, απέναντι στον Dominic Thiem.

Σήμερα αντιμετώπισε μόνο ένα break point σε ολόκληρο το ματς, σε ένα σημείο που ήταν ήδη μπροστά με σετ και με break, στο 6-3, 4-3. Το έσβησε, έκανε το 5-3 και με νέο break στο επόμενο game "κλείδωσε" τη νίκη του, έπειτα από 67 λεπτά παιχνιδιού.

Με τον 4ο τίτλο της καριέρας του, 1ο από το καλοκαίρι του 2021, ο Humbert εξασφάλισε και την πρώτη του είσοδο στο Top 20 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού τη Δευτέρα θα κερδίσει 3 θέσεις και θα βρεθεί στο Νο.20.