Αγώνας διάρκειας 4 ωρών και 56 λεπτών στην Αργεντινή! (vid)

tn team Πέμπτη, 08 Απριλίου 2021 - 14:17

Ο αγώνας της Amina Anshba με τη Laura Pigossi στο τουρνουά 25.000 δολαρίων της Κόρδοβα, ήταν ο 3ος μεγαλύτερος στην ιστορία του γυναικείου τένις!

Για 4 ώρες και 56 λεπτά χρειάστηκε να "μονομαχήσουν" Amina Anshba και Laura Pigossi, με την πρώτη να παίρνει τη νίκη με 7-5, 3-6, 7-5, σε ένα "μαραθώνιο" ματς για τον 1ο γύρο του Futures των 25.000 δολαρίων στην Κόρδοβα της Αργεντινής.

Ο αγώνας είχε συνολικά 264 πόντους, με την Anshba να κερδίζει μόλις 2 περισσότερους από την Pigossi (133-131). Όπως μπορείτε να δείτε και παρακάτω, από έναν τυχαίο πόντο από τον αγώνα που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, το ματς περιείχε μεγάλα ράλι με ψηλές μπάλες, ενώ τα περισσότερα games του παιχνιδιού ήταν γεμάτα και πήγαν σε ισοπαλίες.

Αυτός ο αγώνας πέρασε στην ιστορία ως ο 3ος μεγαλύτερος σε διάρκεια στο γυναικείο τένις, σε επαγγελματικά και φυσικά σε καταγεγραμμένα τουρνουά.

Μεγαλύτερος παραμένει ένας αγώνας που είχε μόνο δυο σετ, ανάμεσα στις Αμερικανίδες Vicki Nelson και Jean Hepner στο Central Fidelity Banks International το 1984, που χρειάστηκε 6 ώρες και 31 λεπτά για να ολοκληρωθεί! Η Nelson είχε κερδίσει με 6-4, 7-6 (11).

Ο δεύτερος μεγαλύτερος είναι ελάχιστα λεπτά μεγαλύτερος από τον χθεσινό αγώνα στην Κόρδοβα και είχε λάβει χώρα στο Vogue Athens Open της Αθήνας, ανάμεσα στην Ιταλίδα Maria Elena Camerin και στη Ρουμάνα Monica Niculescu. Αυτό το ματς είχε έρθει 6-4, 6-7 (3), 7-5 (5) για την Camerin, σε 5 ώρες και 3 λεπτά.