Comeback με τίτλο ο Nishikori! (vid)

tn team Δευτέρα, 19 Ιουνίου 2023 - 10:44

O Kei Nishikori συνδύασε την μεγάλη του επιστροφή στους αγώνες μετά από 20 μήνες με έναν τίτλο, κατακτώντας το Challenger του Palmas del Mar στο Πουέρτο Ρίκο. Αυτός ήταν ο 1ος τίτλος στα τελευταία 4,5 χρόνια για τον Ιάπωνα τενίστα.

Καλύτερο comeback δεν θα μπορούσε να είχε φανταστεί ο Kei Nishikori, ο οποίος πολύ λογικά επέλεξε ένα Challenger για το πρώτο του τουρνουά μετά από 20 μήνες απουσίας και κατάφερε να το κερδίσει!

Τα ξημερώματα της Δευτέρας, ο Nishikori επιβλήθηκε του 19χρονου Michael Zheng με 6-2, 7-5 και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Caribbean Open, το Challenger του Palmas del Mar στο Πουέρτο Ρίκο.

Ο Nishikori πέτυχε τη μεγαλύτερη και δυσκολότερη νίκη του στον 2ο γύρο, όπου απέκλεισε τον Αμερικανό Mitchell Krueger, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.258 στην παγκόσμια κατάταξη, με 4-6, 6-3, 6-2. Στα άλλα παιχνίδια δεν έχασε σετ, κερδίζοντας στον 1ο γύρο τον Αμερικανό Christian Langmo με 6-2, 6-4, στα προημιτελικά τον Αυστραλό Adam Walton με 6-4, 6-2 και στα ημιτελικά τον Βραζιλιάνο Gustavo Heide με 6-4, 6-2.

Στον τελικό έπαιξε με τον Αμερικανό teenager, Michael Zheng, που ξεκίνησε από τα προκριματικά την πορεία του και κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό. Σήμερα ο 19χρονος κέρδισε 575 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και βελτίωσε το προηγούμενο career high του για περισσότερες από 300 θέσεις, ανεβαίνοντας στο Νο.543.

O Nishikori, ο οποίος είχε βγει τελείως εκτός κατάταξης, πραγματοποίησε μια απευθείας είσοδο στο Top 500 και βρίσκεται ήδη στο Νο.492 του κόσμου.

Αυτός ήταν ο 1ος τίτλος του φιναλίστ του US Open του 2014 από τον Ιανουάριο του 2019, όταν κατέκτησε το 250άρι του Μπρίσμπεϊν. Συνολικά ήταν ο 8ος τίτλος του σε Challenger (8-2 σε τελικούς), ενώ έχει και 12 τίτλους στο ATP Tour (12-14 σε τελικούς).