Σπουδαία νίκη για την Κοροκοζίδη στη Σερβία

Έλενα Κοροκοζίδη
tn team Πέμπτη, 18 Μαϊος 2023 - 21:24

Μετά από τρίωρη μάχη, η Έλενα Κοροκοζίδη έβγαλε εκτός στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Kursumlijska Banja της Σερβίας την Veronika Erjavec, Νο.254 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Η Έλενα Κοροκοζίδη συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο Kursumlijska Banja της Σερβίας, κερδίζοντας σήμερα τη Veronika Erjavec, No.2 στο ταμπλό και Νο.254 στον κόσμο, με 7-5, 4-6, 7-6 (4).

Ήταν μια μάχη που έφτασε τις 2 ώρες και τα 48 λεπτά, με την Κοροκοζίδη να χάνει ένα προβάδισμα με 5-3 στο 1ο σετ, αλλά να κάνει νέο break στο 12ο game, για το 7-5.

Και το 2ο σετ ήταν πολύ κλειστό, με την Erjavec να χάνει το πλεονέκτημα από το 3-1 και το 4-3 και την Κοροκοζίδη να ισοφαρίζει σε 4-4. Τότε, η 23χρονη Σλοβένα έκανε νέο break για το 5-4 και τελικά έκλεισε το σετ στο 10ο game.

Στο αποφασιστικό σετ, η 19χρονη Ελληνίδα κατόρθωσε να επιστρέψει από το 3-5 και να παραμείνει ζωντανή στο ματς. Πέρασε μπροστά με 6-5 η Κοροκοζίδη, με την Erjavec να στέλνει στη συνέχεια το σετ σε tie-break. Εκεί, η Ελληνίδα παίκτρια ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 6-1 και φάνηκε να ξεκαθαρίζει την κατάσταση. Η Erjavec φυσικά δεν το έβαλε κάτω, κατάφερε να μειώσει σε 6-4, στο 4ο match point της όμως η Κοροκοζίδη "σφράγισε" τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του χωμάτινου τουρνουά των 25.000 δολαρίων.

Η Κοροκοζίδη, Νο.871 στον κόσμο, έφτασε τις 4 συνεχόμενες νίκες στο Kursumlijska Banja της Σερβίας, όπου ξεκίνησε από τα προκριματικά. Αύριο θα αντιμετωπίσει μια ακόμα πολύ δυνατή παίκτρια, την Καζάκα Zhibek Kulambayeva, No.435 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.