Διεθνής διάκριση για τον Γιάννη Ματακούδη στην Ολλανδία (pics)

tn team Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2024 - 14:26

Ο Γιάννης Ματακούδης κατέκτησε το Dutch Bowl της Ten-PRO Global Junior Tour στην κατηγορία των 10 ετών, που διεξήχθη στο Gendringen της Ολλανδίας.

Ο Γιάννης Ματακούδης, ο οποίος είναι 9 ετών από τη Θεσσαλονίκη και ανήκει στον Α.Ο.Α. Ποσειδών Θεσσαλονίκης, αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε τουρνουά του εξωτερικού και κατέλαβε την 1η θέση, στην κατηγορία των αγοριών γενν. το 2014 στο Dutch Bowl του Gendringen.

Στην πρεμιέρα του στο τουρνουά, ο Γιάννης επικράτησε του Ολλανδού Luuk Ingenbleek με 6-3, 6-3. Στη συνέχεια κέρδισε για τα προημιτελικά τον Adam Amrhar από το Μαρόκο με 6-2, 6-4.

Στα ημιτελικά, πέτυχε μια ακόμα καθαρή νίκη επί του Βέλγου Genaux Van Lingen με 6-4, 6-1, ενώ στον τελικό έπαιξε με τον Γερμανό Hugo Rau, τον οποίο κέρδισε μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με 7-6, 3-6, 6-1.

Να σημειωθεί πως εκτός από τη μεγάλη επιτυχία του Ματακούδη, στο Dutch Bowl της Ten-PRO Global Junior Tour είχαμε και μεγάλη αποστολή της Collective Tennis School, με 3 πρωτιές και πολλές ακόμα επιτυχίες.