Δυνατό ξεκίνημα στο Ρότερνταμ ο Sinner (vids)

© Alyssa van Heyst Photography
tn team Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2024 - 22:31

Στον πρώτο του αγώνα μετά την Αυστραλία, ο Jannik Sinner κέρδισε καθαρά τον Botic Van De Zandschulp με 2-0 σετ και προκρίθηκε στους "16" του Ρότερνταμ.

Λες και δεν πέρασε μια μέρα από το Australian Open, o Jannik Sinner μπήκε το ίδιο φορμαρισμένος στο court και κέρδισε σε έναν αγώνα με εντελώς διαφορετικές συνθήκες τον Van De Zandschulp με 6-3, 6-3, για να μπει με το δεξί στο 500άρι του Ρότερνταμ.

Ο 22χρονος Ιταλός, ο οποίος μετράει πλέον 11 διαδοχικές νίκες στο tour ενώ έχει 8 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο 2024, έσωσε και τα 3 break points που αντιμετώπισε σήμερα και αξιοποίησε τις 3 από τις 8 δικές του ευκαιρίες, για να "σπάσει" 3 φορές το σερβίς του Ολλανδού.

Και στα δυο σετ πήρε νωρίς τον έλεγχο, αφού προηγήθηκε με 4-2 στο 1ο και με 3-0 στο 2ο, για να ολοκληρώσει το ματς σε 1 ώρα και 26 λεπτά. Ήταν η 2η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις κόντρα στον Van De Zandschulp, η 11η συνεχόμενη και η 25η στις 27 τελευταίες αναμετρήσεις του στο tour!

Στον 2ο γύρο του ABN AMRO Open, o Sinner θα αντιμετωπίσει τον Gael Monfils, που επικράτησε του Denis Shapovalov νωρίτερα σήμερα με 7-6 (4), 7-6 (5).

Με νίκη ξεκίνησε στο τουρνουά του Ρότερνταμ και ο Holger Rune, ο οποίος επικράτησε του Roman Safiullin με 6-4, 2-6, 6-1.

Ο Grigor Dimitrov κέρδισε τον Lorenzo Sonego με 7-6 (4), 6-3 και μπήκε επίσης στη 16άδα, όπως και ο Emil Ruusuvuori, ο οποίος απέκλεισε τον πρόσφατο πρωταθλητή της Μασσαλίας, Ugo Humbert, με 7-6 (5), 4-6, 6-3.

Στο μεταξύ, οι Milos Raonic, Alex De Minaur και Andrey Rublev πέρασαν ήδη στα προημιτελικά. Ο Raonic κέρδισε το Νο.8 του ταμπλό, Alexander Bublik, με 6-4, 6-4, και περιμένει ήδη το νικητή του αγώνα του Sinner με τον Monfils.

O De Minaur κέρδισε τον David Goffin με 6-3, 6-1 και θα παίξει με τον Andrey Rublev, που κέρδισε στο τελευταίο ματς της ημέρας τον Felix Auger-Aliassime με 3-6, 7-6 (6), 7-5.