1η νίκη από το 2019 για Tsonga - με Pouille o Τσιτσιπάς (vid)

Jo-Wilfried Tsonga
Jo-Wilfried Tsonga © Corinne Dubreuil/Open 13 Provence
tn team Τρίτη, 09 Μαρτίου 2021 - 23:03

Μεγάλη στιγμή για τον Jo-Wilfried Tsonga, που πέτυχε την πρώτη του νίκη από τον Νοέμβριο του 2019 στο τουρνουά της πατρίδας του στη Μασσαλία. Νίκη και για τον Lucas Pouille, που θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Ο Tsonga, ο οποίος θα γίνει 36 τον επόμενο μήνα, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη από τον Νοέμβριο του 2019, επικρατώντας του Feliciano Lopez με 3-6, 6-4, 7-5 στον 1ο γύρο του Open 13.

"Είναι πιθανότατα μια από τις καλύτερες νίκες της καριέρας μου, γιατί ήταν δύσκολο για μένα να παίζω τένις τον τελευταίο καιρό. Υπέφερα από έντονο πόνο για πολλούς μήνες. Σήμερα όμως κέρδισα έναν αγώνα, αυτός ήταν ο στόχος μου για τις τελευταίες εβδομάδες. Είμαι χαρούμενος σαν μικρό παιδί!" είπε στην on-court συνέντευξη ο Tsonga, άλλοτε Νο.5 στον κόσμο.

Αν και στο 1ο σετ έχασε 2 φορές το σερβίς του και δεν μπόρεσε να φτάσει στο break, o Tsonga άλλαξε αμέσως το σκηνικό στο 2ο σετ, κάνοντας από το ξεκίνημα ένα break, που τον έβαλε μπροστά με 2-0. Διατήρησε το πάνω χέρι έως το τέλος, με δυσκολότερο το 8ο game, όπου χρειάστηκε 3 ισοπαλίες και ένα σβησμένο break point για να υπερασπιστεί το σερβίς του (5-3).

Έκλεισε το 2ο σετ στο 10ο game και έκανε ακόμα ένα break στο τέλος του 3ου σετ, στο 11ο game, για να πάρει το πάνω χέρι και στην αναμέτρηση. Προηγήθηκε με 6-5 και σέρβιρε επιτυχημένα για το 7-5, για να ολοκληρώσει την ανατροπή σε 2 ώρες και 8 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Tsonga θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Ugo Humbert, Νο.4 στο ταμπλό, που πέρασε με bye στη 16άδα.

Στον 2ο γύρο πέρασε και ο Lucas Pouille, που κέρδισε τον Alex Molcan με 7-5, 6-3 και θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά, που επίσης πέρασε με bye στον 2ο γύρο. Ο αγώνας αυτός θα γίνει την Πέμπτη.