tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

Μια ρεβάνς σκέτη "μαγεία"! (vid)

E-mail Εκτύπωση

Roger Federer
Λίγες μέρες πριν γίνει 36, ο Roger Federer συνεχίζει να παίζει μαγικό τένις και σήμερα πήρε τη ρεβάνς για την περσινή του ήττα από τον Milos Raonic στο Wimbledon, για να "εξουδετερώσει" τον Καναδό με 3-0 σετ και να προκριθεί με εμφατικό τρόπο στα ημιτελικά του Wimbledon. Παραμένει αήττητος σε μεγάλες διοργανώσεις στο 2017 ο "Βασιλιάς", ο οποίος χρειάζεται 2 νίκες για να γίνει ο πρώτος παίκτης που θα φτάσει τους 8 τίτλους στα 140 χρόνια ιστορίας του Wimbledon.

Την ώρα που Novak Djokovic και Andy Murray μένουν εκτός ημιτελικών στο Wimbledon, o Roger Federer συνεχίζει ακάθεκτος την προσπάθειά του για να επιστρέψει στον "θρόνο" του στο Λονδίνο και να αναδειχθεί πρωταθλητής για 8η φορά στο αγαπημένο του Grand Slam.

Ο "Βασιλιάς", κάτοχος 18 Grand Slam τίτλων, επιβλήθηκε με 6-4, 6-2, 7-6 (4) του Milos Raonic σε κάτι λιγότερο από δυο ώρες και πήρε τη ρεβάνς για την περσινή ήττα του από τον Καναδό με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο, μπαίνοντας στους ημιτελικούς του βρετανικού major χωρίς να έχει ακόμα χαμένο σετ!

Είναι ο μόνος που δεν έχει χαμένο σετ και είναι επίσης ο μόνος από τους Top 5 της παγκόσμιας κατάταξης που μπήκε στα ημιτελικά, αφού οι άλλοι 3 ημιφιναλίστ είναι οι Tomas Berdych, Sam Querrey και Marin Cilic.

O Federer θα είναι για 12η φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά του Wimbledon και θα προσπαθήσει να μπει στον τελικό για 11η φορά. Έχει ρεκόρ 10-1 σε ημιτελικούς Wimbledon, αφού είχε ηττηθεί μονάχα στον περσινό. Θα αντιμετωπίσει τον Tomas Berdych, που εκμεταλλεύτηκε λίγο πριν την εγκατάλειψη του Djokovic, για να μπει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην 4άδα.

e tennis40 shoes465

Ο Roger πραγματοποίησε έναν φανταστικό αγώνα και ειδικά στα πρώτα δυο σετ ήταν εξωπραγματικός. Είχε 27 winners και 3 αβίαστα λάθη σε αυτά τα πρώτα δυο σετ, θυμίζοντας πραγματικά τις καλύτερες εποχές του! "Έσπασε" μια φορά τον Raonic στο 1ο σετ και άλλες 2 στο 2ο, για να φτάσει με άνεση σε αυτό το 6-4, 6-2.

Στο 3ο σετ ο Ελβετός έδειξε μια μικρή χαλάρωση, την ώρα που ο Raonic ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση. Στους κρίσιμους πόντους ωστόσο ο Federer ήταν και πάλι ακαταμάχητος, με αποτέλεσμα να μην χαρίσει τίποτα στον αντίπαλό του.

Συνολικά έσωσε 5 break points στο 3ο σετ, τα 4 από αυτά στο 8ο game, όπου εύκολα θα μπορούσε να "ξεγλιστρήσει" το σετ από τα χέρια του. Τελικά τα έσβησε όλα και ισοφάρισε σε 4-4, για να αντέξει στην πίεση του Καναδού και να στείλει το σετ στο tie-break.

Εκεί ο Raonic ξεκίνησε με δυο mini-break και προηγήθηκε με 3-0, ο Federer όμως έβγαλε και πάλι το καλύτερό του πρόσωπο όταν χρειάστηκε. Κέρδισε τους 5 επόμενους πόντους, απαντώντας με 3 συνεχόμενα mini-break, για να προηγηθεί με 5-3. Ο Raonic μείωσε σε 5-4, αλλά ο αποφασισμένος και ασταμάτητος Roger έβγαλε 2 καλά σερβίς για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του με 7-4 στο tie-break, έπειτα από 1 ώρα και 57 λεπτά αγώνα.

O σπουδαίος Ελβετός τενίστας παρέμεινε αήτητος σε μεγάλες διοργανώσεις φέτος, Grand Slam και Masters, έχοντας 23-0. Χρειάζεται άλλες 2 νίκες για να γίνει ο πρώτος τενίστας στη συνολική ιστορία του Wimbledon, που θα κερδίσει 8 τρόπαια στο τουρνουά. Πρόκειται για το παλαιότερο ενεργό τουρνουά τένις στον κόσμο, με 140 χρόνια ιστορίας. Αυτή τη στιγμή το ρεκόρ μοιράζονται οι Federer, Pete Sampras και Williams Renshaw, με 7 τίτλους.