Καλή πρεμιέρα για τον Roger (vid)

Roger Federer
Roger Federer © Cédric Lecocq / FFT
tn team Δευτέρα, 31 Μαϊος 2021 - 19:03

Στον πρώτο του αγώνα για ένα Grand Slam μετά από 487 ημέρες, ο Roger Federer έπαιξε καλό τένις και συνέτριψε τον Denis Istomin με 3-0 σετ σε 93 μόνο λεπτά!

O Federer πλησιάζει μέρα με τη μέρα στα 40ά του γενέθλια, αυτό όμως δεν τον εμποδίζει να πετυχαίνει άνετες νίκες στο κορυφαίο επίπεδο, όπως μας έχει συνηθίσει.

Στην επιστροφή του στο Roland Garros μετά από 2 χρόνια και στην πρώτη του αναμέτρηση για ένα Grand Slam από τα ημιτελικά του Australian Open του 2020, ο Ελβετός μαέστρος επιβλήθηκε του Istomin με 6-2, 6-4, 6-3 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο σε 93 μόλις λεπτά.

Ήταν μια πολύ καλή αρχή στο τουρνουά για τον Federer, που σέρβιρε πολύ καλά και δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να φτάσει σε break point σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έφτασε επίσης τους 48 winners, έχοντας 30 περισσότερους από τον Istomin (18), με 20 αβίαστα λάθη, έναντι 14 του Ουζμπέκου.

Αυτή ήταν η 71η νίκη του Federer στο Roland Garros (71-17), όπου ήταν πρωταθλητής το 2009 και άλλες 4 φορές φιναλίστ. Για 16η φορά στην καριέρα του προκρίθηκε στον 2ο γύρο. Επίσης, έφτασε τις 363 νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις (363-59), όπου είναι 1ος στην ιστορία της open era και έχει 60 νίκες περισσότερες από τον δεύτερο Novak Djokovic (303).

Επόμενος αντίπαλος για τον Federer θα είναι Marin Cilic, ο οποίος επιβλήθηκε του Arthur Rinderknech με 7-6 (6), 6-1, 6-2.