Έσωσε διπλό match point και πέρασε στον τελικό η Γραμματικοπούλου

tn team Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2023 - 18:27

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου "επιβιώσε" από διπλό match point στο αντίπαλο σερβίς και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Sharm El Sheikh.

Η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.235 στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε της Marina Melnikova με 4-6, 7-5, 6-1, σε έναν ημιτελικό που ξεπέρασε τις 3 ώρες σε διάρκεια.

Προκρίθηκε στον 3ο τελικό της για φέτος η Βαλεντίνη, η οποία είχε κερδίσει τους 2 προηγούμενους τελικούς που έπαιξε, στο 25άρι του Santa Margherita di Pula της Ιταλίας και στο 40άρι του Otocec της Σλοβενίας.

Μετά την απώλεια του 1ου σετ, η Γραμματικοπούλου έχασε και ένα προβάδισμα με break στο 2ο σετ, στο οποίο από το 3-1 βρέθηκε πίσω με break στο 4-5. Η Melnikova σέρβιρε για την πρόκριση στον τελικό στο 10ο game και προηγήθηκε μάλιστα με 5-4, 40-15.

Η Γραμματικοπούλου κατάφερε να σβήσει τα match points και να μείνει στο ματς, για να κάνει τελικά και το break back, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Στο επόμενο game έσβησε και 2 break points, για να κερδίσει τους 8 τελευταίους πόντους του σετ και να το κατακτήσει με 7-5.

Στο 3ο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε και το momentum, για να κυριαρχήσει κατά κράτος και να επιβληθεί με 6-1, ολοκληρώνοντας τον αγώνα κερδίζοντας τα 8 από τα 9 τελευταία games.

Για 3η φορά αυτή την εβδομάδα πήγε σε 3ο σετ αγώνας της Βαλεντίνης, που στον 1ο γύρο είχε κερδιει την Alisa Kummel με 4-6, 6-2, 6-3 και στον 2ο γύρο την Lamis Alhussein Abdel Aziz με 6-3, 0-6, 7-5. Στα προημιτελικά είχε πετύχει την πρώτη της straight sets νίκη, επί της Karolina Patricia Bejenaru, με 6-1, 7-5.

Στον αυριανό τελικό του Sharm El Sheikh, η Γραμματικοπούλου θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Linda Klimovicova, που είναι 19 ετών και βρίσκεται στο Νο.552 της παγκόσμιας κατάταξης.