Νικηφόρα πρεμιέρα στη Σερβία η Παύλου

tn team Τετάρτη, 19 Απριλίου 2023 - 18:08

Η Δήμητρα Παύλου κέρδισε τον αγώνα της πρεμιέρας της στο Kursumlijska Banja της Σερβίας και στο τοπικό τουρνουά των 15.000 δολαρίων της ITF.

Η 18χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.704 στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε της Σέρβας Andjela Lazarevic με 7-5, 6-4, σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες ενός κλειστού αγώνα στο Kursumlijska Banja της Σερβίας.

Δεν ήταν εύκολο ματς για την Παύλου, καθώς η Lazarevic προερχόταν από το ταμπλό των προκριματικών και είχε κερδίσει δυο παιχνίδια στα χωμάτινα γήπεδα του Kursumlijska Banja.

Στο 1ο σετ μάλιστα βρέθηκε πίσω με 3-5 η νεαρή Ελληνίδα τενίστρια, η οποία κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και με 4 κερδισμένα games στη σειρά να πάρει το 1ο σετ με 7-5.

Στο 2ο σετ απώλεσε αρχικά προβάδισμα με 3-1 και βρέθηκε πίσω με 3-4, κέρδισε όμως τα 3 επόμενα games και ολοκλήρωσε το παιχνίδι σε 2 ώρες και 8 λεπτά, για να πάρει την πρόκριση για την 16άδα του τουρνουά των 15.000 δολαρίων.

Εκεί θα αντιμετωπίσει μια ακόμα τενίστρια από τη Σερβία, την 20χρονη Natalija Senic, Νο.814 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.