Οι πρωταθλητές του 2ου Ε1 2023

tn team Τετάρτη, 17 Μαϊος 2023 - 15:30

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Ε1 2023 της 19ης εβδομάδας, που πραγματοποιήθηκε στους ομίλους της Β' Ένωσης. Δείτε αναλυτικά όλους τους πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριες σε όλες τις κατηγορίες.

Οι αγώνες διεξήχθησαν στους ομίλους των, Α.Ο.Α "Οι Ρακέτες", Ο.Α Κουφαλίων, Ο.Α Κικλίς και Ο.Α Καλαμαριάς.

Στα 12άρια, πρωταθλητές στα μονά αναδείχθηκαν ο Νικόλαος Μπικής (Α.Ο.Α Πατρών) στα αγόρια και η Κωνσταντίνα Βολονάκη (Α.Ο.Α Αττικός Ήλιος) στα κορίτσια,

Ο Μπικής ήταν εξαιρετικός καθόλη την διάρκεια, πέτυχε 6 νίκες, χωρίς να απολέσει κανένα σετ. Στον τελικό νίκησε τον Αναστάσιο Θωμόπουλο (Α.Ε.Τ Νίκη Πατρών) με 6-4, 6-2.

Ο νεαρός αθλητής του Α.Ο.Α Πατρών, αναδείχθηκε πρωταθλητής και στα διπλά, με συμπαίκτη τον Οδυσσέα Κωνσταντίνου (Α.Ο.Α & Α. Πεύκης), μετά από νίκη στην τελική μάχη, απέναντι στους Αθανάσιο Ξηροτάγαρο (Α.Ο.Α & Α. Πεύκης) και Αναστάσιο Θωμόπουλο (Α.Ε.Τ Νίκη Πατρών), με 4-6, 6-2 [13-11].

12 game ήταν η απώλεια για την Κωνσταντίνα Βολονάκη στον γενικό απολογισμό της στην διοργάνωση, που πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο ταμπλό των κοριτσιών στα μονά, ως Νο.1. Στον τελικό επικράτησε της Αντωνίας - Αναστασία Παπαγαπητού (Ροδιακός Ο.Α), με 6-1, 6-1.

Η Βολονάκη κέρδισε τη 1η θέση και στα διπλά μαζί με την Διονυσία Κουκούλη (Ο.Α Βούλας), μετά από νίκη που πέτυχαν στον τελικό κόντρα στις, Ελένη Ταρασιάδη (Α.Ο.Α Ηλιούπολης) και Μαρία Καζολέα (Ο.Α Καλαμάτας), με 3-6, 6-4 [10-7].

Στα 14άρια, Ο Αλέξανδρος Νούλας (Ο.Α Φοίβος Λάρισας) πήρε τη πρώτη θέση στα μονά και στα διπλά. Στο μονό, επικράτησε στον τελικό του Νο.1 του ταμπλό, Ραφαήλ - Αντώνιου Γακόπουλο (Σ.Α Καστοριάς Πρωτέας), με 6-2, 6-2.

Στα διπλά, παρέα με Ιάσων Ροβά (Α.Ο Τατοΐου), κατέκτησαν τη κορυφαία θέση, με νίκη επί των, Γακόπουλο και Θησέα Σιδεράκο (Α.Σ Ορφέας Λάρισας), με 4-6, 6-4 [10-6].

Στα κορίτσια η Λυδία Παναγιωτίδου, ήταν η νικήτρια στα μονά και στα διπλά. Στο ταμπλό των μονών, όπου ήταν και Νο.1, έφτασε στον τελικό, έχοντας χάσει 6 game. Εκεί, η νεαρή τενίστρια του Ο.Α Θεσσαλονίκης, νίκησε 6-4, 6-7 (2), 6-0, κόντρα στην Ευθυμία Πετσούλα (Α.Σ.Α Γρεβενών).

Στα διπλά, η Παναγιωτίδου με συμπαίκτρια την Βενετία Λέκα (Ο.Α Αθηνών) πήραν τη 1η θέση, μετά από νίκη στη τελική αναμέτρηση απέναντι στις, Αθανασία Τσακίρη (Ο.Α Λέσβου) και Μαρία Άνδρα (Ο.Α Κουφαλιών), με 7-5, 6-2.

Στην ηλικιακή κατηγορία για παιδιά έως και 16 ετών, στα αγόρια, ο Άλκης Μιχαλακόπουλος (Ο.Α Φοίβος Λάρισας) και στα κορίτσια η Αικατερίνη Ουσταμπασίδου (Ο.Α Θεσσαλονίκης) ήταν η νικητές στα μονά.

Ο Μιχαλακόπουλος, ήταν πολύ καλός όλη την εβδομάδα, φτάνοντας στον τελικό όπου αντιμετώπισε τον Ιωάννη Σακκά (Α.Σ Κολλεγίου Ντερή), κερδίζοντας τον, με 1-6, 7-6 (4), 6-4.

Ο αθλητής του Ο.Α Φοίβος Λάρισας, είναι πρωταθλητής και στα διπλά, εκεί όπου συνεργάστηκε μαζί με τον Γεώργιο Μίταλα (Ζευς Π.Α.Ο Κορίνθου), επικρατώντας των, Παναγιώτη - Γεράσιμο Γραμματικάκη (Α.Ο.Α & Α. Πεύκης) και Κωνσταντίνο Μπουκουβάλα (Α.Σ Αστέρας Θεσσαλονίκης), με 6-3, 6-2, στον τελικό.

Η μεγάλη νικήτρια στα μονά των κοριτσιών, είναι η Αικατερίνη Ουσταμπασίδου, καθώς πήρε τη μάχη στον τελικό εναντίον της Ειρήνης - Μαρίας Τσακίρη (Ο.Α Λέσβου), με 6-2, 6-7 (5), 6-3.

Στα διπλά των κοριτσιών στην ίδια κατηγορία, πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν οι, Τσακίρη μαζί με την Μαρία Ηλιοπούλου (Α.Σ Κολλεγίου Ντερή), με νίκη 3-6, 6-3 [10-8], στον τελικό απέναντι στις, Μαρία Ρεντούμη (Σ.Α Ραφήνας) και Αικατερίνη Ουσταμπασίδου.

Στην μεγαλύτερη ηλικιακή κατηγορία του Ε1 πρωταθλήματος, για παιδιά έως και 18 ετών, ο Στέφανος Πουρναρόπουλος (Ο.Α Θεσσαλονίκης) στα αγόρια και η Θεοδώρα Κούσιου (Ο.Α Κουφαλίων) στα κορίτσια, κέρδισαν τις κορυφαίες θέσεις στα μονά.

Ο Πουρναρόπουλος, χωρίς να χάσει κανένα σετ πήρε τον τίτλο, μετά από νίκη με 6-1, 6-4 στον τελικό, σε βάρος του Ανδρέα Πολυχρονόπουλο (Α.Ε Πόρτο Ράφτη).

1η θέση πήρε και στα διπλά ο Πουρναρόπουλος, μαζί με τον Άγγελο Αυγέρη (Α.Ο.Α Αμπελ Μενεμένης), καθώς επικράτησαν στη μονομαχία του τελικού των, Βλάντιμιρ Χόλμπαν (Ο.Α Αθηνών) και Ανδρέα Πολυχρονόπουλο, με 6-4, 7-6 (4).

Στα μονά των κοριτσιών, η Κούσιου, κατέκτησε το τρόπαιο, έπειτα από την επικράτηση της στον τελικό, εναντίον της Μαριάνθης Χριστοφορίδου (Ο.Α Μαγνησίας), με 6-2, 6-4.

Στα διπλά, η Θεοδώρα Λιάπη (Ο.Α Κηφισίας) και Μελίνα Ζουμπουλάκη (Α.Ο Κηφισίας), νίκησαν τις, Σοφία Καλύβα (Σ.Α Σερρών) και Ελένη Τσέτσου (Α.Ο.Α Χαϊδαρίου), με 6-0, 0-6 [11-0], στον τελικό, πανηγυρίζοντας τον τίτλο.