tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Ο Djokovic οδήγησε τη Σερβία στην 8άδα

E-mail Εκτύπωση

serbia
Ο Novak Djokovic βοήθησε και στο διπλό και οι Σέρβοι κατάφεραν να κερδίσουν το πολύ δύσκολο tie με τη Γαλλία, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην 8άδα του ATP Cup. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας και τις βαθμολογίες των ομίλων.

Ο Djokovic κράτησε αρχικά όρθια τη Σερβία με τη νίκη του επί του Gael Monfils, ενώ στη συνέχεια αγωνίστηκε και στο διπλό, όπου μαζί με τον Viktor Troicki κέρδισαν τους Nicolas Mahut και Edouard Roger-Vasselin με 6-3, 6-7 (5), 10-3.

Με τη νίκη επί της Γαλλίας, η Σερβία σιγούρεψε την 1η θέση στον 1ο όμιλο και έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του ATP Cup, μετά από την Αυστραλία.

Πολύ κοντά στην πρόκριση είναι και η Κροατία, που κέρδισε την Πολωνία με 2-1, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Hubert Hurkacz και την άνετη νίκη του επί του Borna Coric. Η Αυστρία του Dominic Thiem κέριδσε την Αργεντινή και ανέβηκε στη 2η θέση του ίδιου ομίλου, ενώ Ισπανία και Ιαπωνία παραμένουν αήττητες στον 2ο όμιλο και θα μονομαχήσουν την Τετάρτη για την 1η θέση.

Group A:
1) ΣΕΡΒΙΑ 2-0 (5-1)
2) ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ 1-1 (3-3)
3) ΓΑΛΛΙΑ 1-1 (3-3)
4) ΧΙΛΗ 0-2 (1-5)

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ - ΧΙΛΗ 3-0
Lloyd Harris v Nicolas Jarry 6-4, 6-4
Kevin Anderson v Cristian Garin 6-0, 6-3
Klaasen/Roelofse v Garin/Jarry 1-6, 6-3, 10-7

ΣΕΡΒΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 2-1
Dusan Lajovic v Benoit Paire 2-6, 7-6 (6), 4-6
Novak Djokovic v Gael Monfils 6-3, 6-2
Djokovic/Troicki v Mahut/Roger-Vasselin 6-3, 6-7 (5), 10-3

Group B:
1) IΣΠΑΝΙΑ 2-0 (6-0)
2) ΙΑΠΩΝΙΑ 2-0 (5-1)
3) ΓΕΩΡΓΙΑ 0-2 (1-5)
4) ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 0-2 (0-6)

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ 2-1
Go Soeda v Aleksandre Metreveli 4-6, 6-3, 6-2
Yoshihito Nishioka v Nikoloz Basilashvili 6-2, 6-3
Matsui/McLachlan v Bakshi/Tkemaladze 2-6, 4-6

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 3-0
Roberto Bautista Agut v Franco Roncadelli 6-1, 6-2
Rafael Nadal v Pablo Cuevas 6-2, 6-1
Carreno Busta/F. Lopez v Behar/Fumeaux 6-1, 3-6, 10-3

Group E:
1) ΚΡΟΑΤΙΑ 2-0 (5-1)
2) ΑΥΣΤΡΙΑ 1-1 (3-3)
3) ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 1-1 (2-4)
4) ΠΟΛΩΝΙΑ 0-2 (2-4)

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 2-1
Marin Cilic v Kacper Zuk 7-6 (8), 6-4
Borna Coric v Hubert Hurkacz 2-6, 2-6
Dodig/Mektic v Hurkacz/Kubot 6-2, 6-1

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 3-0
Dennis Novak v Guido Pella 0-6, 6-4, 6-4
Dominic Thiem v. Diego Schwartzman 6-3, 7-6 (3)
Marach/Melzer v Gonzalez/Molteni 6-1, 6-4

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση


Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση