tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

O Murray ήταν... "εφτάψυχος!" (vids)

E-mail Εκτύπωση

Andy Murray
Σε ένα τουρνουά στο οποίο δεν έχουν απομείνει άλλοι Top 10 παίκτες, ο Andy Murray λίγο έλειψε να γίνει το νέο θύμα μεγάλης έκπληξης, ωστόσο αρνήθηκε να ηττηθεί από τον Philipp Kohlschreiber. Μετά από έναν τρομερό αγώνα 3 ωρών, το μεγαλύτερο tie-break των τελευταίων δέκα χρόνων και 7 χαμένα match points από τον Kohlschreiber, o "εφτάψυχος" Murray μπήκε στα ημιτελικά του Dubai Tennis Championships.

O Murray είχε κυριολεκτικά 7 ζωές, καταφέρνοντας να κερδίσει έναν συγκλονιστικό Kohlschreiber, που παρόλο που σημείωσε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, δεν κατάφερε να κερδίσει το Νο. 1 του κόσμου.

Ο 29χρονος Βρετανός, Νο. 1 στο ταμπλό και στην παγκόσμια κατάταξη, επέστρεψε από σετ πίσω, έσβησε 7 match points στο εξαντλητικό tie-break του 2ου σετ, και τελικά ολοκλήρωσε την ανατροπή, επικρατώντας του Γερμανού με 6-7 (4), 7-6 (18), 6-1, σε 2 ώρες και 55 λεπτά!

Η νίκη αυτή τον έβαλε στα ημιτελικά του Dubai Tennis Championships, ενός τουρνουά που ήδη είχε αρκετές εκπλήξεις και στο οποίο ο Murray έχει χρυσή ευκαιρία για να κατακτήσει, αφού μετά και τον αποκλεισμό του Roger Federer στον 2ο γύρο, φάνταζε το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Μπορεί να αντικρυσε κατάματα τον αποκλεισμό 7 φορές σήμερα, αλλά ο Murray είναι ακόμα "ζωντανός" στο κυνήγι του πρώτου τίτλου του στο Ντουμπάι και μέχρι στιγμής είναι και ο μοναδικός seeded παίκτης που έχει εξασφαλίσει εισιτήριο για τους αυριανούς ημιτελικούς.

Ο Lucas Pouille, ο οποίος θα παίξει στον τελευταίο προημιτελικό με τον Evgeny Donskoy, είναι ο μοναδικός εκτός του Murray seeded που συνεχίζει γενικά, καθώς βρίσκεται στο Νο. 7 του ταμπλό. Από αυτό το ματς, θα προκύψει και ο αυριανός αντίπαλος του Βρετανού.

Στον συγκλονιστικότερο αγώνα μέχρι τώρα στην εβδομάδα, Murray και Kohlschreiber είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν έφτασαν σε κάποιο break στο εναρκτήριο σετ. Οδηγήθηκαν σε tie-break και εκεί ο Γερμανός άναψε "φωτιές", καθώς το πήρε με 7-4 και έβαλε σε μεγάλες περιπέτειες τον αντίπαλό του.

Ακόμα πιο σπουδαία όμως ήταν η προσπάθεια του Kohlschreiber στο 2ο σετ. Εκεί όπου έπρεπε να αντιμετωπίσει τον καλύτερο Murray και βρέθηκε πίσω νωρίς με break, από το 2-1. Ήταν πίσω μέχρι και με 5-3, αλλά κατάφερε την τελευταία στιγμή, στο 10ο game, να κάνει το πρώτο του και μοναδικό break στο ματς, για να ισοφαρίσει σε 5-5.

Ανάγκασε μάλιστα τον Murray να σερβίρει για να μείνει στο τουρνουά και εκείνος τα κατάφερε άψογα, κερδίζοντας 4 συνεχόμενους πόντους από το 5-6, 0-15. Αυτό που ακολούθησε δεν περιγράφεται με λόγια, καθώς οι φίλαθλοι στο Ντουμπάι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα σπουδαίο tie-break, αναμφίβολα από τα καλύτερα όλων των εποχών.

Με πολλές εντάσεις και εναλλαγές συναισθημάτων, αλλά και 31 λεπτά ποιοτικού τένις, ο Murray κατάφερε να επικρατήσει του Kohlschreiber με 20-18, σβήνοντας 7 match points και χάνοντας ο ίδιος 7 set points! Χρειάστηκε το 8ο set point του και 31 λεπτά για να κλείσει αυτό το tie-break, το μεγαλύτερο των τελευταίων 10 χρόνων και ένα από τα μεγαλύτερα στην ιστορία του επαγγελματικού τένις.

Αφού το κατέκτησε, τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά. Μονάχα στα πρώτα τρία games του 3ου σετ υπήρξε ντέρμπι, με τον Kohlschreiber να μην καταφέρνει να κάνει το break όταν πίεσε τον Βρετανό, στο 3ο game, και έπειτα να καταρρέι. Mε δυο συνεχόμενα break και 5 κερδισμένα games στη σειρά, το Νο. 1 του κόσμου πήρε το αποφασιστικό σετ με 6-1 και έβαλε τέλος στον αγώνα.

Ο Murray, ο οποίος ανέβηκε στο Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης τον περασμένο Οκτώβριο και δεν έχει αποχωριστεί τη θέση έκτοτε, δεν έχει κερδίσει ακόμα τίτλο στο 2017. Απέχει δυο νίκες από τον πρώτο του και μετά τη σημερινή επιτυχία αύξησε κατά πολύ τις πιθανότητές του.

Στον αυριανό ημιτελικό, στις 17:00 ώρα Ελλάδας (COSMOTE Sport 6 HD), θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Lucas Pouille και Evgeny Donskoy. Θυμίζουμε πως ο Donskoy ήταν εκείνος που άφησε έξω τον Roger Federer στον 2ο γύρο.