Με Kalinskaya η Σάκκαρη στον 4ο γύρο

© Jimmie48 / WTA
tn team Κυριακή, 24 Μαρτίου 2024 - 5:06

Την Anna Kalinskaya θα αντιμετωπίσει η Μαρία Σάκκαρη στον 4ο γύρο του Miami Open.

Η Kalinskaya έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε μέσα σε 69 λεπτά τη Jelena Ostapenko με 6-3, 6-1, για να πάρει την πρόκριση για τη φάση των "16" του Miami Open.

Εκεί την περίμενε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία είχε επικρατήσει νωρίτερα της Dayana Yastremska με 7-5, 6-4.

Μετά το 4-3 του 1ου σετ, η Kalinskaya κέρδισε τα 8 από τα 9 τελευταία games του αγώνα, για να φτάσει έτσι με εμφατικό τρόπο στη νίκη επί της Ostapenko.

Θα είναι η 2η φορά που θα συναντηθεί με τη Σάκκαρη στο tour, μετά από την αναμέτρηση που είχαν δώσει για τον 2ο γύρο του Kremlin Cup στη Μόσχα τον Οκτώβριο του 2021, ένα ματς που δεν είχε ολοκληρωθεί, αφού η Ρωσίδα είχε εγκαταλείψει στο 6-2, 1-0 υπέρ της Σάκκαρη.

Το παιχνίδι θα γίνει τη Δευτέρα και η νικήτρια θα εξασφαλίσει μια θέση στην προημιτελική φάση του Miami Open.