Γιόρτασε τα γενέθλια με πρόκριση ο Rafa (vid)

Rafael Nadal
Rafael Nadal © Roland Garros / FFT
tn team Παρασκευή, 04 Ιουνίου 2021 - 0:24

Ανήμερα των 35ων γενεθλίων του, ο Rafael Nadal έκανε το 17 στα 17 με αντίπαλο τον Richard Gasquet και πήρε ακόμα μια νίκη, την 102η (102-2) στο Roland Garros.

17 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Richard Gasquet στο tour μετράει πλέον ο Rafael Nadal, ο οποίος κέρδισε τον Γάλλο με 6-0, 7-5, 6-4 έπειτα από 2 ώρες και 14 λεπτά αγώνα στο - άδειο λόγω της προχωρημένης ώρας και του lockdown - Philippe Chatrier.

Ο Nadal έδειξε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, με την υγρασία να μην είναι σύμμαχος, ωστόσο όποτε τα πράγματα έγιναν πιο επικίνδυνα φρόντισε να κάνει το καθήκον του και να μην κινδυνέψει περισσότερο.

Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 36 winners και 23 αβίαστα λάθη ο Ισπανός, ο οποίος έσβησε τα 3 από τα 4 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" 7 φορές (7/16 break points) το σερβίς του Gasquet.

Στο 1ο σετ ο Nadal ήταν άψογος, έκανε πολύ λίγα λάθη και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, για να το κατακτήσει σε 27 μόλις λεπτά με 6-0. Και στο 2ο σετ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 4-1 και με 5-2, όμως στα επόμενα λεπτά η απόδοσή του ήταν λίγο πεσμένη και ο Gasquet, που έκανε ένα αρκετά καλό 2ο σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5.

Τα πράγματα λίγο έλειψε να γίνουν ακόμα πιο επικίνδυνα για τον Nadal, καθώς στο επόμενο service game του βρέθηκε πίσω με 15-30, κατάφερε όμως να πάρει τους 3 επόμενους πόντους και να προηγηθεί με 6-5, ενώ στο επόμενο game έκανε και το break που του έδωσε το σετ, χωρίς να χρειαστεί να παίξει tie-break.

Το 2ο σετ ξεπέρασε τη μια ώρα σε διάρκεια και άνοιξε το δρόμο για μια straight sets νίκη για τον Rafa, που έδειξε να βρίσκει και πάλι καλύτερα πατήματα στο 3ο σετ, δεν κινδύνεψε με breka point και "έσπασε" 2 φορές το σερβίς του Γάλλου, στο 6ο (4-2) και στο 8ο game (6-2), ολοκληρώνοντας την αποστολή του έπειτα από 2 ώρες και 14 λεπτά συνολικού αγώνα.

O Nadal, που έχει συνηθίσει να γιορτάζει τα γενέθλιά του στο Roland Garros, έφτασε τις 102 νίκες στο παρισινό major, σε 104 παιχνίδια (102-2). Συνολικά σε όλα τα Grand Slams έχει 288 νίκες (288-40), ενώ αυτή ήταν και η 1.025η νίκη της καριέρας του.

Και τις 17 χρονιές που έχει παίξει στο Παρίσι, συνεχόμενα από το 2005 έως το 2021, ο Nadal έχει φτάσει μέχρι τον 3ο γύρο. Θα διεκδικήσει το Σάββατο την 16η είσοδό του στη δεύτερη εβδομάδα του Roland Garros, με αντίπαλο τον Cameron Norrie.

Ο Βρετανός κέρδισε νωρίτερα σήμερα τον Lloyd Harris με 4-6, 6-3, 6-3, 6-2 και προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα του στους "32" του Γαλλικού Όπεν. Θυμίζουμε πως έχουν παίξει άλλες 2 φορές με τον Ισπανό και ήταν και οι 2 φέτος, στον 3ο γύρο του Australian Open και πιο πρόσφατα στα προημιτελικά της Βαρκελώνης, με τον Nadal να κερδίζει με straight sets και τις δυο αναμετρήσεις.