7η σερί νίκη για Alcaraz - συνεχίζουν Medvedev, Zverev (vids)

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz © Peter Staples/ATP Tour
tn team Κυριακή, 24 Μαρτίου 2024 - 4:26

O Carlos Alcaraz πέτυχε με ευκολία την 7η διαδοχική νίκη του στο tour και προκρίθηκε στους "32" του Μαϊάμι, όπου τον ακολούθησαν οι Daniil Medvedev και Alexander Zverev.

Μόλις 3 games έχασε ο Alcaraz από τον Roberto Carballes Baena, τον οποίο "εξουδετέρωσε" με 6-2, 6-1 σε 85 λεπτά, για να πάρει την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Miami Open.

Ο 20χρονος Ισπανός, ο οποίος προέρχεται από την κατάκτηση του Indian Wells, μπορεί να μειώσει μέχρι και στους 280 βαθμούς τη διαφορά του από τον Novak Djokovic και το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, αν πετύχει το "Sunshine Double" στην Αμερική, αν δηλαδή κατακτήσει τον τίτλο και στο Μαϊάμι.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Gael Monfils και Jordan Thompson.

Στον 3ο γύρο θα είναι και ο υπερασπιστής του τίτλου, Daniil Medvedev, που επίσης ξεκίνησε πειστικά την "εκστρατεία" του, κερδίζοντας τον Marton Fucsovics με 6-4, 6-2.

Επόμενος αντίπαλος για τον περσινό πρωταθλητή θα είναι ο Cameron Norrie, που μετά από ένα πολύ δύσκολο ματς κατάφερε να επικρατήσει του Flavio Cobolli με 7-5, 6-7 (4), 6-2.

Ο Alexander Zverev δεν θα απουσιάσει από τον 3ο γύρο, καθώς ξεκίνησε με εμφατική νίκη επί του Felix Auger-Aliassime τις υποχρεώσεις του, με 6-2, 6-4. Επόμενος αντίπαλος για τον Γερμανό ο Christopher Eubanks, που έσβησε τριπλό match point στο tie-break του 3ου σετ και κέρδισε τον Daniel Evans με 7-6 (3), 3-6, 7-6 (7).

Δύσκολη πρόκριση και για τον Hubert Hurkacz, που χρειάστηκε 3ο σετ μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Alexander Shevchenko με 6-4, 6-7 (2), 6-3. Στον 3ο γύρο ο Πολωνός θα αντιμετωπίσει τον Sebastian Korda, που επέστρεψε από σετ πίσω και κέρδισε τον Roberto Bautista Agut με 6-7 (2), 6-3, 6-4.

Ο Casper Ruud κέρδισε τον Luca Van Assche με 7-6 (5), 1-6, 6-1 και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Alejandro Davidovich Fokina, που απέκλεισε τον Juncheng Shang με 6-3, 7-5.

Τέλος, μετά από 3 ώρες και 35 λεπτά μάχης ο Nicolas Jarry κατόρθωσε να πάρει τη νίκη επί του Jack Draper με 7-6 (5), 4-6, 7-6 (2), ανατρέποντας το 3-5 στο 3ο σετ. Στον 3ο γύρο ο Χιλιανός θα αντιμετωπίσει τον qualifier Thiago Wild, που νωρίτερα είχε αποκλείσει το Νο.12 του ταμπλό, Taylor Fritz, με 6-3, 6-4.