Επιστρέφει στους τελικούς από το 2019 ο Wawrinka (vid)

Stan Wawrinka
Stan Wawrinka © ATP Umag 2023
tn team Κυριακή, 30 Ιουλίου 2023 - 3:14

O Stan Wawrinka επιβλήθηκε του Lorenzo Sonego με 2-0 σετ και θα προκρίθηκε στον πρώτο του τελικό στο tour μετά από 4 χρόνια, ενώ θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο του στα τελευταία 6 χρόνια.

Στα 38 του χρόνια και 4 χρόνια μετά από την τελευταία παρουσία του σε έναν τελικό, o Stan Wawrinka θα παίξει στον τελικό του Umag στην Κροατία.

Ο κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων κέρδισε τον Sonego με 6-3, 6-4 έπειτα από 86 λεπτά αγώνα.

Ο Wawrinka πέτυχε 5 άσους και κέρδισε τους 27 από τους 32 πόντους στα πρώτα σερβίς και τους 16 από τους 24 στα δεύτερα, ενώ έσβησε το μοναδικό break point που αντιμετώπισε στο 9ο game του 1ου σετ, όταν σέρβιρε για την κατάκτησή του.

Στο 2ο σετ δεν αντιμετώπισε κανένα break point και έκανε το μοναδικό break στο 7ο game, για να περάσει μπροστά με 4-3 και να διατηρήσει τον έλεγχο έως το τέλος του ματς.

Θα είναι ο 31ος τελικός καριέρας για τον Wawrinka (16-14 σε τελικούς), που είχε παίξει τον τελευταίο τελικό του στην Αμβέρσα του Βελγίου τον Οκτώβριο του 2019 και είχε κερδίσει τον τελευταίο τίτλο του τον Μάιο του 2017 στη Γενεύη.

Θα αντιμετωπίσει τον Alexei Popyrin, που προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη του με 3-6, 7-6 (2), 7-5 επί του Matteo Arnaldi, μετά από 3 ώρες και 16 λεπτά μάχης.

Ο Popyrin θα παίξει στον 2ο τελικό της καριέρας του, 2,5 χρόνια μετά την κατάκτηση του τίτλου στο 250άρι της Σιγκαπούρης.