Άψογος Τσιτσιπάς, πέρασε στον τελικό του Άμπου Ντάμπι (pic)

tn team Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2022 - 16:17

Άψογή εμφάνιση για τον Στέφανο Τσιτσιπά στα ημιτελικά του τουρνουά επίδειξης Mubadala World Tennis Championship, όπου κέρδισε το No.3 στον κόσμο Casper Ruud και προκρίθηκε για 2η φορά στη καριέρα του στον τελικό του Άμπου Ντάμπι.

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο Στέφανος Τσιτσιπάς φάνηκε αρκετά πιο έτοιμος στο γήπεδο από τον Casper Ruud. Με αρκετά μεστό τένις, παίζοντας επιθετικά και σημειώνοντας 10 άσσους σε μια μέρα που το σερβίς του ήταν εξαιρετικό, ο Έλληνας πρωταθλητής έκλεισε το μάτς λίγο μετά από μια ώρα στο γήπεδο.

Ο Στέφανος επικράτησε με τελικό σκορ, 6-2, 6-2 και έκλεισε με εμφατικό τρόπο μια θέση στον τελικό του τουρνουά επίδειξης στο Άμπου Ντάμπι.

Στον τελικό θα περιμένει τον νικητή από τη μάχη που θα πραγματοποιηθεί στη συνέχεια μεταξύ του Νο.1 στον κόσμο Carlos Alcaraz και Andrey Rublev,

Να θυμίσουμε πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε βρεθεί στον τελικό του τουρνουά και το 2019. Τότε είχε ηττηθεί από τον Rafael Nadal, κερδίζοντας όμως στα ημιτελικά τον Novak Djokovic.

O Casper Ruud θα παίξει αύριο τον μικρό τελικό με τον χαμένο από το ζευγάρι Alcaraz-Rublev.