Νικήτρια έπειτα από δύσκολη μάχη η Βαλεντίνη

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
tn team Τρίτη, 09 Μαϊος 2023 - 15:23

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κέρδισε μια μάχη 3 ωρών απέναντι στην Πολωνή Maja Chwalinska, στην πρεμιέρα της στο δυνατό τουρνουά των 60.000 δολαρίων του Ζάγκρεμπ, για να φτάσει τις 6 διαδοχικές νίκες.

Η Γραμματικοπούλου, η οποία προέρχεται από την κατάκτηση του τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Santa Margherita di Pula της Ιταλίας, κέρδισε στην πρεμιέρα της στο 60άρι του Ζάγκρεμπ την Πολωνή Chwalinska, Νο.243 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 7-5, 5-7, 6-4.

Ήταν μια πολύ μεγάλη μάχη που ξεπέρασε κατά 4 λεπτά τις 3 ώρες, με τη Βαλεντίνη να παίρνει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στο 1ο σετ, όπου σέρβιρε για την παραμονή της σ' αυτό στο 10ο game (4-5) και τελικά πήρε 3 games στη σειρά, για να το κερδίσει με 7-5.

Στο 2ο σετ ωστόσο έχασε την ευκαιρία να κλείσει το ματς, καθώς έχασε ένα προβάδισμα με break που είχε στο 4-3 και βρέθηκε πίσω με 4-5, για να χάσει τελικά το σερβίς της ξανά στο 12ο game (5-7), με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε 3ο σετ.

Παρέμεινε δυνατή πνευματικά στο αποφασιστικό σετ, στο οποίο ήταν πίσω μέχρι και με 3-4, αλλά έκανε το καθοριστικό break στο 9ο game για να περάσει μπροστά με 5-4 και στο 10ο game επέστρεψε από το 15-30, για να κρατήσει το σερβίς της και να διαμορφώσει το τελικό 6-4.

Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.207 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, έφτασε τις 6 νίκες στη σειρά και θα περιμένει στον 2ο γύρο μια εκ των Diane Parry και Sofia Rocchetti, που θα αναμετρηθούν αύριο. Η Parry είναι στο Νο.1 του ταμπλό και στο Νο.106 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ η Rocchetti μπήκε στο κυρίως ταμπλό από τα προκριματικά και βρίσκεται στο Νο.737 του κόσμου.