tennisnews team Σάββατο, 05 Μαρτίου 2022 - 11:02

Ζωντανή ενημέρωση για το tie της Ελλάδας με την Τζαμάικα για τα πλέι οφ του World Group II του Davis Cup.

Σάββατο 5 Μαρτίου

Π. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - PHILLIPS 4-6, 6-4, 6-4

UPDATE 18:32 ΤΕΛΟΣ! Ο Πέτρος πήρε τη νίκη με 4-6, 6-4, 6-4 και σε κάτι περισσότερο από 2,5 ώρες αγώνα, έκαμψε την αντίσταση του Phillips για να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή!

UPDATE 18:24 Κρατάει και το σερβίς του και μειώνει σε 5-4 ο Τζαμαϊκανός. Θα σερβίρει για 2η φορά για τη νίκη ο Πέτρος.

UPDATE 18:21 Επιστρέφει από το 40-0, σβήνει 3 match points στη σειρά και αντέχει ο Phillips, που έκανε το break και μείωσε σε 5-3. Για να δούμε τι άλλο μας επιφυλάσσει η συνέχεια.

UPDATE 18:07 Ο Πέτρος ελέγχει απόλυτα, παρά τη μείωση τώρα του Τζαμαϊκανού σε 5-2. Θα σερβίρει για τη νίκη και τη μεγάλη ανατροπή ο 21χρονος πρωταθλητής μας.

UPDATE 17:59 ΜΕΓΑΛΟ BREAK για τον Πέτρο! 4-1 μπροστά η Εθνική και η μεγάλη ανατροπή είναι πιο κοντά από ποτέ.

UPDATE 17:40 Ξεκινάει με break το 3ο σετ ο Πέτρος, που είναι πλέον το αφεντικό της αναμέτρησης!

UPDATE 17:31 Κλείνει το 2ο σετ με 6-4 ο Πέτρος! Το tie της Ελλάδας με την Τζαμάικα θα κριθεί στο 3ο σετ της 5ης αναμέτρησης!

UPDATE 17:23 Κρατάει από το 15-30 και φτάνει στο 5-3 ο Πέτρος! Ένα game μακριά από την ισοφάριση!

UPDATE 17:11 Πολύ καλά μέχρι στιγμής ο Πέτρος, που δεν έχει κινδυνεύσει καθόλου στο σερβίς του στο 2ο σετ και προηγείται με 4-2.

UPDATE 16:55 BREAK στο ξεκίνημα του 2ου σετ για τον Τσιτσιπά, 1-0 μπροστά!

UPDATE 16:47 Δυστυχώς δεν τα καταφέρνει ο Πέτρος, παρά τα δυο σβησμένα set points αρχικά που μετέτρεψαν το 0-40 σε 30-40. Με αβίαστο λάθος με το forehand ο Έλληνας παίκτης έχασε το 3ο set point και ο Phillips πήρε το 1ο σετ με 6-4.

UPDATE 16:40 Μετά από τις ανταλλαγές break οι δυο παίκτες έχουν σταθεροποιηθεί στα σερβίς τους. Ο Phillips κράτησε τώρα για το 5-4 και ο Πέτρος θα σερβίρει για την παραμονή του στο σετ.

UPDATE 16:21 Αφού κάνει το break για το 1-2, ο Πέτρος καταφέρνει να ανατρέψει και το 0-40 στο επόμενο game, ισοφαρίζοντας σε 2-2!

UPDATE 16:01 Κάνει και το break o Τζαμαϊκανός στο επόμενο game και προηγείται πλέον με 2-0.

UPDATE 15:56 Μετά από ένα εναρκτήριο game με 4 ισοπαλίες και ένα χαμένο break point για τον Πέτρο, ο Τζαμαϊκανός κράτησε τελικά το σερβίς του και έκανε το 1-0.

UPDATE 15:40 Μπήκαν στο γήπεδο Πέτρος Τσιτσιπάς και Rowland Phillips για τη μεγάλη αναμέτρηση που θα κρίνει τη νικήτρια ομάδα στο tie της Ελλάδας με την Τζαμάικα.

ΘΑΝΟΣ - BICKNELL 6-4, 6-4

UPDATE 15:12 Game, set & match για τον Αριστοτέλη, που έσβησε ένα break point και έμεινε ψύχραιμος στο 10ο game του 2ου σετ, κρατώντας το σερβίς του για το 6-4, 6-4. Η Ελλάδα ισοφάρισε την Τζαμάικα σε 2-2 και θα διεκδικήσει μια μεγάλη ανατροπή και πρόκριση στον 5ο και τελευταίο αγώνα του διημέρου.

UPDATE 14:51 BREAK για τον Θάνο, που περνάει μπροστά με 4-3 στο 2ο σετ και πλησιάζει στην ισοφάριση της σειράς.

UPDATE 14:37 H χαμένη ευκαιρία ήταν για τον Θάνο τώρα, που έχασε ένα break point, με τον Bicknell να κρατάει για το υπέρ του 3-2 στο 2ο σετ.

UPDATE 14:33 Πολύ μεγάλο κράτημα σερβίς από τον Αριστοτέλη, που έσβησε 3 break points και μετά από πολλές ισοπαλίες υπερασπίστηκε το σερβίς του και ισοφάρισε σε 2-2 στο 2ο σετ.

UPDATE 14:00 Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Θάνος, που κρατάει το σερβίς του για το 6-4 και κατακτά το 1ο σετ!

UPDATE 13:48 Ο Θάνος είχε break point για το διπλό break, αλλά ο Bicknell αντέχει και κρατάει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, μειώνοντας σε 4-3.

UPDATE 13:34 Επιστρέφει από το 0-30 και κρατάει το σερβίς του για το 3-1 ο Έλληνας παίκτης.

UPDATE 13:29 BREAK για τον Αριστοτέλη που παίρνει νωρίς τα ηνία στο 1ο σετ!

UPDATE 13:24 Ισοφαρίζει ο Αριστοτέλης, που κλείνει το game με μεγάλο forehand στην ευθεία.

UPDATE 13:19 Ξεκίνησε ο αγώνας, ο Bicknell κρατάει δύσκολα το σερβίς του με 30 και κάνει το 1-0 στο 1ο game.

UPDATE 12:53 To 4o rubber της σειράς ξεκινάει σε λίγο, με τον Αριστοτέλη Θάνο να αντιμετωπίζει τον Blaise Bicknell. Ο Αριστοτέλης αντικατέστησε τον Μιχάλη Περβολαράκη, που χθες δεν τα πήγε καλά και ηττήθηκε από τον Rowland Phillips στα τρια σετ. H νίκη είναι μονόδρομος για την Εθνική, ώστε να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στους αγώνες για την άνοδο στο World Group I του Σεπτεμβρίου.

ΚΑΛΟΒΕΛΩΝΗΣ/ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - BICKNELL/PHILLIPS 6-2, 6-3

UPDATE 12:27 Με νέο break Καλοβελώνης και Τσιτσιπάς έκαναν το 6-3 στο 2ο σετ και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση! Μειώνει σε 2-1 τη σειρά η Ελλάδα, που παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

UPDATE 12:12 BREAK για την ελληνική ομάδα και στο 2ο σετ! Καλοβελώνης και Τσιτσιπάς προηγούνται πλέον με 6-2, 3-2 και είναι πολύ κοντά στο να μειώσουν το tie με την Τζαμάικα σε 2-1.

UPDATE 11:57 Κρατάνε το σερβίς τους εύκολα και οι Έλληνες παίκτες για το 1-1.

UPDATE 11:55 Καλοβελώνης και Τσιτσιπάς είχαν break point στο ξεκίνημα του 2ου σετ, αλλά οι Τζαμαϊκανοί το έσωσαν και κράτησαν το σερβίς τους.

UPDATE 11:44 Κλείνει γρήγορα και άνετα το 1ο σετ η Ελλάδα, με τον Καλοβελώνη και τον Τσιτσιπά να προηγούνται με 6-2 των Bicknell και Phillips.

UPDATE 11:40 Κάνει και 2ο break η ελληνική ομάδα, που προηγείται πλέον με 5-2 και είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του 1ου σετ.

UPDATE 11:33 BREAK για την ελληνική ομάδα, που περνάει μπροστά στο 1ο σετ με 3-2!

UPDATE 11:05 Όλα έτοιμα για να αρχίσει η 2η μέρα των αγώνων, με το διπλό. Η Ελλάδα θα αγωνιστεί με τους Μάρκο Καλοβελώνη και Πέτρο Τσιτσιπά, ενώ οι Τζαμαϊκανοί θα παρατάξουν τους Blaise Bicknell και Rowland Phillips.

Παρασκευή 4 Μαρτίου

Π. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - BICKNELL 3-6, 5-7

UPDATE 20:28 Ο Πέτρος το πάλεψε, αλλά ο Bicknell δεν λάθεψε στο σερβίς του και έκανε το 6-3, 7-5, δίνοντας στην Τζαμάικα και τον δεύτερο πόντο στο tie. Θα κυνηγήσουμε την ανατροπή από το 0-2 στους αυριανούς αγώνες στο Ace Tennis Club της Παλλήνης.

UPDATE 20:22 Μεγάλο passing shot από τον Bicknell, που κάνει κι άλλο break στο 2ο σετ και περνάει μπροστά με 6-5. Θα σερβίρει για τη νίκη ο Τζαμαϊκανός.

UPDATE 20:13 O Πέτρος ανταποκρίθηκε σε ένα κρίσιμο game κρατώντας το σερβίς του με love, για να περάσει ξανά μπροστά με 5-4. Θα σερβίρει για την παραμονή του στο σετ ο Τζαμαϊκανός.

UPDATE 20:07 O Τσιτσιπάς απώλεσε προβάδισμα με 40-0 στο 7ο game και ο Bicknell έκανε το break, μειώνοντας σε 4-3.

UPDATE 19:46 Καλό ξεκίνημα για τον Έλληνα παίκτη στο 2ο σετ, καθώς κάνει το break και αποκτά το προβάδισμα με 2-0.

UPDATE 19:36 Έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στο σετ ο Πέτρος, με το διπλό break point στο 5-3, 15-40. Κατάφερε να μείνει στο game ο Bicknell που τελικά κράτησε και το σερβίς του για να διαμορφώσει το 6-3 και να κάνει δικό του το 1ο σετ.

UPDATE 19:24 2 συνεχόμενα break και 4 κερδισμένα games στη σειρά κέρδισε ο Bicknell, που μετέτρεψε το 1-2 σε 5-2 και είναι κοντά στην κατάκτηση του 1ου σετ.

UPDATE 19:13 Απαντάει άμεσα ο Bicknell, που κάνει το break back και ισοφαρίζει σε 2-2.

UPDATE 19:04 Γρήγορο break για τον Πέτρο, που αποκτά από νωρίς το πάνω χέρι στο ματς και κάνει το 2-1.

UPDATE 18:51 Όλα έτοιμα για να αρχίσει το 2ο και τελευταίο ματς της ημέρας, μεταξύ του Πέτρου Τσιτσιπά και του Blaise Bicknell. Ο Τζαμαϊκανός θα σερβίρει στο 1ο game.

ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗΣ - PHILLIPS 2-6, 6-4, 3-6

UPDATE 18:19 Ο Μιχάλης πάλεψε έως και τον τελευταίο πόντο, ο Phillips όμως κράτησε το σερβίς του με 30 και πήρε το 3ο σετ με 6-4, ολοκληρώνοντας την πρώτη αναμέτρηση του tie της Τζαμάικας με την Ελλάδα.

UPDATE 18:15 3ο συνεχόμενο game για τον Μιχάλη, που κρατάει το σερβίς του και μειώνει σε 3-5 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο!

UPDATE 18:09 BREAK για τον Έλληνα τενίστα, που μειώνει σε 2-5 και μένει στο ματς.

UPDATE 17:59 Παίρνει διαφορά 2 break o Τζαμαϊκανός, που κάνει το 4-0 και είναι "αγκαλιά" με τη νίκη.

UPDATE 17:51 Ανοίγει με break το 3ο σετ ο Phillips, που προηγείται με 2-0.

UPDATE 17:40 Κράτησε το σερβίς του για το 6-4 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ ο Περβολαράκης! ΠΑΜΕ!

UPDATE 17:33 BREAK από τον Περβολαράκη, το πρώτο του στην αναμέτρηση και περνάει μπροστά με 5-4 ο Έλληνας πρωταθλητής, που θα σερβίρει για την κατάκτηση του 2ου σετ.

UPDATE 16:59 Σημαντικό κράτημα σερβίς για τον Μιχάλη, που επέστρεψε από το 15-40 και έσβησε 3 break points, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 2ο σετ.

UPDATE 16:42 Έκανε νέο break o Phillips και κατέκτησε το 1ο σετ με 6-2.

UPDATE 16:36 Διατηρεί τη διαφορά του ενός break ο Τζαμαϊκανός και φτάνει στο 5-2, ένα game μακριά από το 1ο σετ.

UPDATE 16:25 Κερδίζει το 1ο του game στο ματς ο Περβολαράκης, που κρατάει το σερβίς του με 30 και μειώνει σε 1-3.

UPDATE 16:20 O Περβολαράκης αντιστάθηκε σ' αυτό το game, αλλά ο Phillips κράτησε το σερβίς του μετά από 2 ισοπαλίες και έκανε το 3-0 για την Τζαμάικα.

UPDATE 16:13 Καλύτερο ξεκίνημα για τον Phillips, που κέρδισε τους 8 από τους 9 πρώτους πόντους του αγώνα και προηγείται με 2-0.

UPDATE 16:05 Ο Μιχάλης Περβολαράκης θα αντιμετωπίσει τον Rowland Phillips στον πρώτο αγώνα της Παρασκευής. Θυμίζουμε πως οι αγώνες του διημέρου φιλοξενούνται στο Ace Tennis Club της Παλλήνης και μεταδίδονται από το Cosmote Sport 6HD.