Για 1η φορά στους "16" ο De Minaur

© AELTC
tn team Σάββατο, 02 Ιουλίου 2022 - 17:38

O Alex De Minaur επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Liam Broady και προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα του στους "16" του Wimbledon. Στη 16άδα μπήκαν και οι Taylor Fritz και Botic Van De Zandschulp.

Κάνοντας και σήμερα ένα πολύ καλό παιχνίδι, ο Alex De Minaur δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Liam Broady, κερδίζοντάς τον με 6-3, 6-4, 7-5 σε 2,5 ώρες αγώνα στο Νο.1 Court.

Ο 23χρονος Αυστραλός, ο οποίος είχε κάνει την καλύτερη πορεία του σε ένα Slam στο US Open το 2020 φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά, προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα του στον 4ο γύρο του Wimbledon.

Με 43 winners και 31 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο De Minaur, ο οποίος κατάφερε να σβήσει τα 7 από τα 8 break points που αντιμετώπισε. Στο τέλος του 3ου σετ ζορίστηκε λίγο μέχρι να κλείσει το ματς, αφού προηγήθηκε και με 5-3, αλλά τελικά χρειάστηκε το 12ο game και το 3ο του match point για να τα καταφέρει.

Στον 4ο γύρο του Wimbledon o De Minaur θα αντιμετωπίσει τον Cristian Garin, που προκρίθηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά στους "16" του βρετανικού Grand Slam, μετά τη νίκη του με 6-2, 6-3, 1-6, 6-4 επί του Jenson Brooksby.

Ο πρωταθλητής του Indian Wells και Νο.11 του ταμπλό, Taylor Fritz, επιβλήθηκε μέσα σε 1 ώρα και 40 λεπτά του Alex Molcan με 6-4, 6-1, 7-6 (3) και μπήκε επίσης για 1η φορά στους "16" του Wimbledon.

Θα έχει μια πολύ καλή ευκαιρία για να προκριθεί και στα προημιτελικά, αφού θα αντιμετωπίσει εκεί τον 29χρονο Αυστραλό Jason Kubler, που βρίσκεται στο Νο.99 του κόσμου και κέρδισε τη μάχη των qualifier με τον Jack Sock, με 6-2, 4-6, 5-7, 7-6 (4), 6-3.

Τέλος, ο Botic Van de Zandschulp επιβλήθηκε του Richard Gasquet με 7-5, 2-6, 7-6 (7), 6-1 και θα περιμένει τον αγώνα του Rafael Nadal με τον Lorenzon Sonego, ενώ ο Brandon Nakashima κέρδισε εύκολα τον Danil Elahi Galan με 6-4, 6-4, 6-1 και θα περιμένει το μεγάλο ματς της ημέρας, μεταξύ του Στέφανου Τσιτσιπά και του Νικ Κύργιου.