Έκανε το καθήκον του ο Nole (vid)

Novak Djokovic
Novak Djokovic © AELTC
tn team Παρασκευή, 02 Ιουλίου 2021 - 19:56

Ακόμα ένα βήμα προς τον 20ό Grand Slam τίτλο του έκανε ο Novak Djokovic, που κέρδισε και τον Denis Kudla με 3-0 σετ σε ένα ποιοτικό αγώνα, για να φτάσει τις 17 διαδοχικές νίκες στο Wimbledon.

Ο Djokovic έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα του σερί, φτάνοντας τις 17 διαδοχικές νίκες στο Wimbledon, αλλά και τις 17 διαδοχικές νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις (17-0 το 2021).

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον μαχητικό και ποιοτικό Denis Kudla, φτάνοντας σε ακόμα μια straight sets νίκη, με 6-4, 6-3, 7-6 (7).

Έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης στο 10ο game του 1ου σετ για να το κατακτήσει με 6-4 και στη συνέχεια άνοιξε και το 2ο σετ με break για να προηγηθεί με 2-0 και με 4-1, έπειτα από την προσωρινή απάντηση (2-1) του Αμερικανού.

Αφού κέρδισε και το ελεγχόμενο 2ο σετ, ο Djokovic αντιμετώπισε δυσκολίες μόνο στο 3ο σετ, στο οποίο ο Kudla προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1. Αργότερα ο Σέρβος ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Αμερικανός άντεξε έως το tie-break, όπου κατάφερε ξανά να φέρει σε δύσκολη θέση τον Nole, καθώς προηγήθηκε με 4-1 και είχε και ένα set point στο 7-6.

Ο Djokovic, που κάθε φορά που χρειάστηκε να ανεβάσει το επίπεδό του το έκανε και σήμερα, απέφυγε να παίξει παραπάνω σετ κλείνοντας τελικά το tie-break στο 2ο match point του για το 9-7. Μετά από ένα σπουδαίο ράλι με μεγάλες άμυνες του Djokovic, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε σε 2 ώρες και 16 λεπτά.

Ο Djokovic έφτασε τις 75 νίκες σε 85 αναμετρήσεις στο Wimbledon (75-10) και τις 313 νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις (313-45). Θα αγωνιστεί για 12η φορά στη δεύτερη εβδομάδα του Wimbledon και μόνο μια φορά - την πρώτη που βρέθηκε εκεί το 2006 - δεν είχε προκριθεί στα προημιτελικά.

Αυτή τη φορά για να προκριθεί στα προημιτελικά θα χρειαστεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του Cristian Garin, που νωρίτερα σήμερα επικράτησε του Pedro Martinez με 6-4, 6-3, 4-6, 6-4.