Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Medvedev (vids)

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev © Rolex Paris Masters
tn team Δευτέρα, 13 Νοεμβρίου 2023 - 23:52

O Daniil Medvedev έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην πρεμιέρα του στο ATP Finals και επιβλήθηκε του Andrey Rublev με 2-0 σετ.

Σε έναν αγώνα μεταξύ... κουμπάρων, ο Daniil Medvedev κέρδισε τον συμπατριώτη και φίλο του, Andrey Rublev, με 6-4, 6-2.

Έκανε έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals, παίρνοντας απευθείας "κεφάλι" στο Red Group.

O Medvedev τελείωσε τον σημερινό αγώνα με 10 άσους, ενώ ήταν άψογος στις πιο κρίσιμες στιγμές. Έσωσε και τα 7 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" 3 φορές τον Rublev, μια στο 1ο σετ και άλλες 2 στο 2ο.

Έκλεισε το ματς σε 91 λεπτά και έφτασε τις 66 νίκες στη φετινή σεζόν (66-16). Στο ATP Finals, όπου είχε αναδειχθεί πρωταθλητής το 2020, όταν ακόμα γινόταν στο Λονδίνο, έφτασε τις 10 νίκες σε 17 αναμετρήσεις.

Την Τετάρτη, σε έναν αγώνα που πιθανώς να κρίνει και την 1η θέση του ομίλου, ο Medvedev θα αντιμετωπίσει τον 2 φορές πρωταθλητή, Alexander Zverev.

O Rublev από την πλευρά του, ο οποίος δεν έπαιξε άσχημα σήμερα, θα αντιμετωπίσει τον Carlos Alcaraz, σε μια πολύ ενδιαφέρουσα μάχη, αφού οι δυο παίκτες θέλουν πολύ τη νίκη για να παραμείνουν στο κυνήγι της πρόκρισης.