ATP
Θετικό ποδαρικό και ο Zverev στο χώμα (vid)

 
Θετικό ποδαρικό και ο Zverev στο χώμα (vid)
 
tn team Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021 19:31

O Alexander Zverev συνδύασε επίσης με νίκη την πρεμιέρα του στην φετινή χωμάτινη σεζόν, σταματώντας το νικηφόρο σερί του Lorenzo Sonego. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Ο Zverev έκανε έναν καλό αγώνα και επιβλήθηκε του Sonego με 6-3, 6-3 σε 1 ώρα και 38 λεπτά, για να πάρει την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Monte-Carlo Masters.

Παρά το γεγονός πως κέρδισε τα διπλάσια games από τον αντίπαλό του, δεν ήταν εύκολο ματς για τον Γερμανό, που κέρδισε πολλά γεμάτα games με ισοπαλίες και έσβησε τα 7 από τα 9 break points που αντιμετώπισε, ενώ αξιοποίησε τις 5 από τις 6 δικές του ευκαιρίες.

Σε γενικές γραμμές πάντως ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για τον "Sascha", που είχε 26 winners και 23 αβίαστα λάθη. O Sonego, πρωταθλητής την προηγούμενη εβδομάδα στη Σαρδηνία και νικητής στους 6 τελευταίους αγώνες του, είχε απολογισμό 15 winners και 26 αβίαστα λάθη.

Στον 3ο γύρο ο Zverev θα αντιμετωπίσει τον David Goffin, που νωρίτερα σήμερα έχασε μόνο 4 games από τον Marco Cecchinato, τον οποίο κέρδισε με 6-4, 6-0.

Πρόωρα αποχαιρέτησε το τουρνουά ο Diego Schwartzman, που ηττήθηκε στην πρεμιέρα του από έναν πολύ καλό Casper Ruud με 6-3, 6-3. Ο νεαρός Νορβηγός θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Pablo Carreno Busta, που κέρδισε με τη σειρά του εμφατικά τον Karen Khachnaov, με 6-3, 6-3.

Τέλος, ο Daniel Evans πέτυχε μια πολύ καλή νίκη επί του πρωταθλητή του Μαϊάμι Hubert Hurkacz με 6-4, 6-1 και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Novak Djokovic, ενώ ο Roberto Bautista Agut επιβλήθηκε του Tommy Paul με 6-3, 6-4 και θα παίξει στον 3ο γύρο με τον Andrey Rublev.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (2ος γύρος):

Novak Djokovic [1] d. Jannik Sinner 6-4, 6-2
Daniel Evans d. Hubert Hurkacz [13] 6-4, 6-1
David Goffin [11] d. Marco Cecchinato [Q] 6-4, 6-0
Alexander Zverev [5] d. Lorenzo Sonego 6-3, 6-3
Cristian Garin [16] d. John Millman 6-1, 6-4
Lucas Pouille d. Alexei Popyrin [Q] 7-5, 2-6, 6-3
Andrey Rublev [6] d. Salvatore Caruso [Q] 6-3, 6-2
Roberto Bautista Agut [9] d. Tommy Paul 6-3, 6-4
Grigor Dimitrov [14] d. Jeremy Chardy 7-6 (3), 6-4
Rafael Nadal [3] d. Federico Delbonis [Q] 6-1, 6-2
Casper Ruud d. Diego Schwartzman [7] 6-3, 6-3
Pablo Carreno Busta [12] d. Karen Khachanov 6-2, 6-3
Fabio Fognini [15] d. Jordan Thompson 6-3, 6-3
Filip Krajinovic d. Juan Ignacio Londero [LL] 6-0, 6-3

Το πρόγραμμα της Πέμπτης

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.