8άδα η Ματούλα στη Γερμανία

tn team Πέμπτη, 18 Αυγούστου 2022 - 20:56

Το 2 στα 2 έκανε η Μάρθα Ματούλα σήμερα στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Erwitte στη Γερμανία και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.603 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, κέρδισε την έμπειρη Γερμανίδα Anne Schaefer με 7-5, 6-4, σε 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα.

Ήταν ένα κλειστό ματς απέναντι στην προερχόμενη από τα προκριματικά Schaefer, που είναι 35 χρονών και στο παρελθόν έχει περάσει και από το Νο.161 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Ματούλα ήταν καλύτερη τις κρισιμότερες στιγμές, για να πάρει το 1ο σετ επιστρέφοντας από το 4-5, αλλά και το 2ο σετ, στο οποίο οι δυο παίκτριες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4.

Με τη 2η νίκη της στο Erwitte της Γερμανίας, η Ματούλα εξασφάλισε την παρουσία της στους αυριανούς προημιτελικούς της χωμάτινης διοργάνωσης, όπου θα έρθει αντιμέτωπη με τη Γερμανίδα Katharina Hering.