Με Λουξεμβούργο για την άνοδο!

Εκτύπωση

Λουξεμβούργο
To Λουξεμβούργο θα βρεθεί στο δρόμο της Εθνικής ομάδας, στους αυριανούς αγώνες για τα play-off της ανόδου στην 1η κατηγορία του Fed Cup!

Το Ισραήλ πέτυχε μια τεράστια νίκη επί του Λουξεμβούργου στην τελευταία αγωνιστική του round robin για την 2η κατηγορία της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup και "έκλεψε" την πρωτιά του Pool B, αφήνοντας το Λουξεμβούργο στη 2η θέση.

Αυτό σημαίνει, πως η ομάδα του Λουξεμβούργου θα είναι αυτή που θα αντιμετωπίσει η Ελλάδα, στον αυριανό "τελικό" για την άνοδο στην 1η κατηγορία του Fed Cup. Οι αγώνες θα αρχίσουν στις 11:00 το πρωί στο TΑΤΟΪ Club, με πολύ δυναμική παρουσία από το ελληνικό κοινό, που έκανε sold out εδώ και πολλές μέρες.

Το Ισραήλ πήρε μια μεγάλη νίκη σήμερα, χάρη στις αδερφές Glushko. Το Λουξεμβούργο, το οποίο είχε κερδίσει τα πρώτα δυο παιχνίδια και ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα στον όμιλο, πήρε και σήμερα προβάδισμα νίκης, καθώς η Eleonora Molinaro επικράτησε της Vlada Ekshibarova με 7-6 (5), 2-6, 6-3.

Από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι αδερφές Glushko, με την πιο έμπειρη Julia Glushko, άλλοτε Νο. 79 στον κόσμο, να κερδίζει τη Mandy Minella με 6-2, 6-2. Στο διπλό, που έκρινε τη νικήτρια ομάδα, η Julia και η αδερφή της, Lina Glushko, κέρδισαν τις Minella και Claudine Schaul με 7-5, 6-2, για να χαρίσουν μια πολύ μεγάλη πρόκριση το Ισραήλ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ισραήλ θα έπαιρνε την 3η θέση αν έχανε το διπλό, όμως με τη νίκη εξασφάλισε την πρόκριση, καθώς και την πολύ σημαντική 1η θέση, που σημαίνει πως θα αποφύγει την Ελλάδα.

Η ομάδα που θα αντιμετωπίσουμε, το Λουξεμβούργο, αποτελείται από την πολύ έμπειρη Mandy Minella, Νο. 299 στον κόσμο και πρώην Νο. 66, την ταλαντούχα Eleonora Molinaro, που είναι 17 ετών και βρίσκεται στο Νο. 450 του κόσμου, την δυνατή παίκτρια στα διπλά Claudine Schaul και την Tiffany Cornelius

Τελικές βαθμολογίες:

Pool A:
1) ΕΛΛΑΔΑ 2-0 (4-2)
2) ΔΑΝΙΑ 1-1 (4-2)
3) ΑΙΓΥΠΤΟΣ 0-2 (1-5)

Pool B:
1) ΙΣΡΑΗΛ 2-1 (5-4)
2) ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ 2-1 (6-3)
3) ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 1-2 (5-4)
4) ΝΟΡΒΗΓΙΑ 1-2 (2-4)

Play-off ανόδου:

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
ΙΣΡΑΗΛ - ΔΑΝΙΑ