Έχασε 4 match points η Παπαμιχαήλ

tn team Τετάρτη, 17 Απριλίου 2024 - 19:27

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ έδωσε μάχη που ξεπέρασε τις 3,5 ώρες απέναντι στην Maria Sara Popa για το δυνατό 75άρι τουρνουά στο Chiasso της Ελβετίας, όμως δεν απέφυγε την ήττα, μετά από 4 χαμένα match points.

Μετά από 3 ώρες και 38 λεπτά μιας εξαντλητικής και πολύ μεγάλης μάχης, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ υπέστη την ήττα από τη 18χρονη Ρουμάνα Maria Sara Popa, Νο.432 στην παγκόσμια κατάταξη, με 5-7, 7-5, 7-6 (3).

Έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κλείσει το ματς στα 2 σετ η 31χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.235 στον κόσμο, η οποία προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1 στο 2ο σετ.

Ήταν μπροστά μέχρι και το 5-3, αλλά μετά από 6 ισοπαλίες υπέστη το break σ' αυτό το game και η Popa μείωσε σε 5-4. Είχε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία στο επόμενο game η Παπαμιχαήλ, που είχε τριπλό match point στο σερβίς της Ρουμάνας στο 4-5, 0-40, αλλά η Popa πήρε τους 5 επόμενους πόντους και ισοφάρισε σε 5-5.

Τελικά η Ρουμάνα πήρε το 2ο σετ με 7-5 και ακολούθησε μια ακόμα μεγάλη μάχη στο 3ο σετ, με την Παπαμιχαήλ να χάνει νέο match point στο 12ο game του 3ου σετ, όταν ήταν μπροστά με 6-5 και είχε advantage για το 7-5! Η Popa το έσωσε κι αυτό, έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί επικράτησε με 7-3.

Ήταν σίγουρα απογοητευτικός ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα για την Παπαμιχαήλ, που όμως συνεχίζει να έχει ανοιχτές υποχρεώσεις στο διπλό, όπου μαζί με την Ελβετίδα Simona Waltert έχει κερδίσει τις πρώτες αντίπαλές της, τις Ιταλίδες Jessica Bertoldo και Verena Meliss, με 6-3, 6-0.

Για τα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει αύριο τις Λετονές Darja Semenistaja και Daniela Vismane, Νο.1 στο ταμπλό.