Three-peat για τη Swiatek στην Ντόχα (vids)

© Jimmie48/WTA
tn team Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024 - 19:40

H Iga Swiatek επιβλήθηκε της Elena Rybakina με 2-0 σετ και κατέκτησε για 3η διαδοχική χρονιά τον τίτλο στην Ντόχα.

Η Swiatek υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της στο 1000άρι της Ντόχας, κερδίζοντας στον τελικό του Qatar Open τη Rybakina με 7-6 (8), 6-2.

Έκανε έναν πολύ καλό τελικό η 22χρονη Πολωνή, Νο.1 στο ταμπλό και στην παγκόσμια κατάταξη, η οποία βγήκε κερδισμένη από ένα πολύ αμφίρροπο 1ο σετ, το οποίο ήταν από μόνο του σαν έναν αγώνας τένις και κράτησε σχεδόν 90 λεπτά.

Αφού επέστρεψε από διπλό break πίσω στο 1-4, η Swiatek πέρασε μπροστά με 5-4. Οι δυσκολίες δεν σταμάτησαν εκεί, με τη Rybakina να ανακτά το προβάδισμα με break κάνοντας το 5-6.

Η Swiatek έμεινε ξανά στο σετ, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Στη συνέχεια απώλεσε διπλό set point στο tie-break και από το 6-4 βρέθηκε να αντιμετωπίζει εκείνη set point στο 6-7 και μάλιστα στο σερβίς της Rybakina. Το έσωσε και βγήκε ξανά από τη δύσκολη θέση, για να εκμεταλλευτεί τελικά το 4ο set point της και να ολοκληρώσει το tie-break στο 10-8.

Μετά απ' αυτό το πολύ έντονο σετ, η Swiatek ήρθε αντιμέτωπη με break points νωρίς και στο 2ο σετ, αλλά έσβησε και τα 2 στο 2ο game, αποτρέποντας το 0-2. Ισοφάρισε σε 1-1 η Πολωνή και στο αμέσως επόμενο game έκανε εκείνη το break, για να ξεφύγει με 3-1. Δεν κοίταξε πίσω της μετά απ' αυτό, έκανε και δεύτερο break στο 7ο game (5-2) και τελικά ολοκλήρωσε το ματς στο 8ο game του 2ου σετ, έπειτα από 2 ώρες και 19 λεπτά παιχνιδιού.

Για 3η συνεχόμενη χρονιά, μετά το 2021 και το 2022, κερδίζει το 1000άρι της Ντόχας η Swiatek, η οποία συνεχίζει την πολύ καλή παράδοση που έχει σε τελικούς, κερδίζοντας τον 18ο τίτλο της σε 22 τελικούς (18-4).