Με Svitolina η Σάκκαρη στον 3ο γύρο

Elina Svitolina
Elina Svitolina © Kopatsch/Sato/Sidorjak
tn team Δευτέρα, 26 Ιουλίου 2021 - 11:16

Η Elina Svitolina ξεπέρασε στα τρια σετ και το εμπόδιο της Ajla Tomljanovic και θα είναι η επόμενη παίκτρια που θα βρεθεί στο δρόμο της Μαρίας Σάκκαρη.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Elina Svitolina χρειάστηκε να παίξει τρια σετ, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο πήρε και τη νίκη. Μετά τη Laura Siegemund, η 26χρονη Ουκρανή απέκλεισε και την Ajla Tomljanovic με 4-6, 6-3, 6-4, για να πάρει μια δύσκολη πρόκριση για τον 3ο γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου την περίμενε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Svitolina βρέθηκε σε πάρα πολύ δύσκολη θέση σήμερα, αφού μετά την απώλεια του 1ου σετ βρέθηκε πίσω με break και στο 2ο, στο 4-6, 1-3. Κατόρθωσε όμως να αλλάξει τα δεδομένα με μια αντεπίθεση διαρκείας και ένα μεγάλο σερί 8 διαδοχικών κερδισμένων games, χάρη στο οποίο όχι μόνο πήρε το 2ο σετ με 6-3, αλλά προηγηήθηκε και με 3-0 στο 3ο σετ.

Η Tomljanovic δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και από το 3-1 και το 4-2 στο 3ο σετ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4, η Svitolina όμως ανέκτησε το πλεονέκτημα κάνοντας ένα πολύ σημαντικό break στο 9ο game για να περάσει ξανά μπροστά στο 5-4 και να σερβίρει επιτυχημένα για τη νίκη στη συνέχεια, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβό της σε 2 ώρες και 21 λεπτά.

Για 4η φορά θα αναμετρηθούν Σάκκαρη και Svitolina, σε ένα match-up που τα πηγαίνει καλά η Μαρία, αφού έχει κερδίσει την Ουκρανή στις 2 τελευταίες συναντήσεις τους (2-1), που έγιναν σε σκληρή επιφάνεια, στα προημιτελικά του Σαν Χοσέ το 2019 με 1-6, 7-6 (3), 6-3 και στη φάση των "16" της Οστράβας στο τέλος του 2020 με 6-3, 6-3. Η μοναδική της ήττα από τη Svitolina ήταν σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με 6-3, 6-7 (1), 6-2, στον 3ο γύρο του Wimbledon στο γρασίδι το 2019.