H Badosa έβγαλε εκτός την Barty στο Τσάρλεστον (vids)

Paula Badosa
Paula Badosa © Volvo Car Open/Chris Smith
tn team Σάββατο, 10 Απριλίου 2021 - 9:27

Τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της πέτυχε η Paula Badosa, η οποία απέκλεισε από το Volvo Car Open τη Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ashleigh Barty, και προκρίθηκε στον σημαντικότερο ημιτελικό της καριέρας της.

Η 23χρονη Ισπανίδα, Νο.71 στην παγκόσμια κατάταξη, έκανε ένα άψογο παιχνίδι και επιβλήθηκε της πρωταθλήτριας του Miami Open και Νο.1 του κόσμου με 6-4, 6-3, σε 76 λεπτά αγώνα.

Η Badosa προηγήθηκε με διπλό break στο 1ο σετ, στο 5-2. Η Barty είχε τριπλή ευκαιρία να επιστρέψει στο σετ, στο 5-4, 0-40, η Ισπανίδα όμως κέρδισε 5 σερί πόντους και υπερασπίστηκε το σερβίς της στο κομβικό αυτό σημείο, για να κλείσει το σετ.

Και στο 2ο σετ έγιναν μάχες σε πολλά games, με την Barty να έχει σε μια ισορροπία το σετ έως το 3-3, όμως η Badosa είχε περισσότερες δυνάμεις στο τέλος και κέρδισε τα 3 επόμενα games, για να "κλειδώσει" μια πολύ μεγάλη νίκη, αναμφίβολα τη μεγαλύτερη της καριέρας της.

Η 23χρονη Ισπανίδα δεν είχε ούτε Top 10, ούτε Top 20 νίκη μέχρι χθες, μέχρι να κερδίσει το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης. Προκρίθηκε επίσης για 1η φορά σε ημιτελικό 500άρι τουρνουά, ενώ συνολικά στο WTA Tour θα είναι ο 4ος ημιτελικός της.

Θα διεκδικήσει την πρώτη της πρόκριση σε τελικό στο tour, απέναντι στη Ρωσίδα Veronika Kudermetova, που διανύει επίσης μια εκπληκτική εβδομάδα και απέκλεισε στον τελευταίο αγώνα της ημέρας τη Sloane Stephens, με 6-3, 6-4.

Στον άλλον ημιτελικό θα αναμετρηθούν Danka Kovinic και Ons Jabeur. Μετά τη σπουδαία νίκη της επί της Kvitova, η Kovinic απέκλεισε και τη Yulia Putintseva με 6-7 (2), 7-5, 6-1. Η Jabeur με τη σειρά της σταμάτησε την πορεία της Coco Gauff, που αντιμετώπισε και πρόβλημα τραυματισμού, κερδίζοντάς την με 6-3, 6-3.