1η νίκη στο US Open από το 2019 ο Wawrinka (vids)

© Simon Bruty/USTA
tn team Τετάρτη, 30 Αυγούστου 2023 - 4:19

Στα 38 του χρόνια, ο Stan Wawrinka πανηγύρισε την 1η του νίκη στο US Open μετά από 4 χρόνια και μάλιστα με μια πολύ καλή εμφάνιση και ένα εμφατικό 3-0. Εύκολη πρόκριση για τον Jannik Sinner, ανατροπή από το 0-2 σετ ο Hubert Hurkacz.

Ο Wawrinka συνεχίζει τις καλές του εμφανίσεις και επιβλήθηκε του Yoshihito Nishioka με 7-6 (5), 6-2, 6-4 σε κάτι λιγότερο από 2,5 ώρες, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του US Open.

Ο κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων και πρωταθλητής του US Open το 2016, πανηγύρισε την 1η του νίκη στα γήπεδα της Νέας Υόρκης μετά από το 2019, όταν είχε αποκλείσει τον Novak Djokovic και είχε φτάσει έως τα προημιτελικά. Το 2020 και το 2021 δεν είχε αγωνιστεί, ενώ το 2022 είχε αποκλειστεί στον 1ο γύρο.

Επόμενος αντίπαλος για τον Wawrinka θα είναι ο Tomas Martin Etcheverry, που μετά από ένα μαραθώνιο ματς κατάφερε τελικά να αποκλείσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Otto Virtanen, με 6-3, 6-7 (3), 1-6, 6-4, 7-6 (10-5).

Ο Jannik Sinner, πιθανός αντίπαλος του Wawrinka στον 3ο γύρο, συνδύασε με άνετη νίκη την πρεμιέρα του, κερδίζοντας τον Yannick Hanfmann με 6-3, 6-1, 6-1 σε 2 ώρες και 18 λεπτά.

Στον 2ο γύρο ο Sinner θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του, Lorenzo Sonego, που κέρδισε και εκείνος στα 3 σετ τον Αμερικανό qualifier Nicolas Moreno de Alboran, με 6-3, 6-4, 6-2.

Πολύ σπουδαία ανατροπή πραγματοποίησε ο Hubert Hurkacz που έχανε με 2 σετ και με break στο 4-6, 5-7, 4-5, κατάφερε όμως να κερδίσει τον Marc-Andrea Huesler με 4-6, 5-7, 7-6 (0), 6-3, 6-1 και να μπει στον 2ο γύρο. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Jack Draper, που απέκλεισε τον Radu Albot με 6-1, 6-4, 6-3.

Τέλος, στον 2ο γύρο μπήκε και ο Gael Monfils, που κέρδισε τον Taro Daniel με 4-6, 6-4, 6-2, 7-6 (4). Ο Monfils θα είναι ο αντίπαλος του Andrey Rublev στον 2ο γύρο, μετά τη νίκη του Ρώσου επί του Arthur Cazaux με 6-4, 7-6 (5), 6-1.