"Εφτάψυχος" Murray! (vids)

tennisnews team Τετάρτη, 02 Σεπτεμβρίου 2020 - 0:08

Ο Andy Murray έχανε με 4-6, 4-6, 1-3, έσωσε ένα match point στο 4ο σετ και βρέθηκε πίσω με break και στο 5ο σετ, αλλά αρνήθηκε να χάσει απέναντι στον Yoshihito Nishioka και πανηγύρισε τελικά μια πολύτιμη νίκη - την πρώτη του σε Grand Slam μετά από 2 χρόνια!

Όλα πήγαιναν στραβά για τον Andy Murray, δεν τα παράτησε όμως και πήρε μια παλικαρίσια νίκη απέναντι στον Yoshihito Nishioka, με 4-6, 4-6, 7-6 (5), 7-6 (4), 6-4, έπειτα από 4 ώρες και 38 λεπτά μάχης στο Arthur Ashe Stadium. Αυτή ήταν η 10η φορά που ο Murray ανέτρεψε αγώνα από 0-2 σετ στην καριέρα του.

Έως τα μέσα του 3ου σετ, ο Murray έδειχνε να μην έχει καμιά τύχη απέναντι στον Ιάπωνα, καθώς δεν ήταν σε καλή μέρα και είχε απέναντί του έναν πολύ σταθερό παίκτη. Ο Nishioka όχι μόνο πήρε τα 2 πρώτα σετ χωρίς να κινδυνέψει, αλλά άνοιξε και με break το 3ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1.

Ο Murray κατάφερε να φέρει ισορροπία στο 3ο σετ κάνοντας break στο 6ο game (3-3), ενώ έσβησε ένα break point στο 9ο game (4-4, 30-40) και 3 στο 11ο game (5-5, 15-40), για να παραμείνει "ζωντανός" στο παιχνίδι. Έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί κέρδισε τους πιο κρίσιμους πόντους, για να επιβληθεί με 7-5.

Στο 4ο σετ κανείς από τους δυο δεν έφτασε στο break και πάλι ο Nishioka ήταν εκείνος με τις χαμένες ευκαιρίες. Ο Ιάπωνας έχασε 5 break points, δυο στο 2ο game (0-1) και άλλα δυο στο 6ο game, στο οποίο μάλιστα ήταν μπροστά με 2-3, 15-40. Το 5ο ήταν και match point, με τον Murray να μένει για μια ακόμα φορά "ζωντανός", υπερασπιζόμενος το σερβίς του για να ισοφαρίσει σε 6-6 στο 12ο game. Για ακόμα μια φορά στο tie-break ο Βρετανός ήταν ο καλύτερος παίκτης, για να επικρατήσει με 7-4 και να στείλει το μαραθώνιο αυτό παιχνίδι σε 5ο σετ.

Και εκεί ο Nishioka έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει έστω και μ' αυτόν τον τρόπο αυτή την πρόκριση. Ο Ιάπωνας έχασε ένα break point στο 1ο game του τελευταίου σετ και τελικά έκανε μετά από πολύ ώρα ένα break, για να προηγηθεί με 3-2.

Ούτε τότε όμως ο Murray είχε πει την τελευταία του λέξη, απαντώντας άμεσα για την ισοφάριση (3-3) και κάνοντας ένα ακόμα break στο 10ο game, όπου αξιοποίησε το πρώτο του match point για να διαμορφώσει το 6-4 και να ολοκληρώσει την επική αυτή ανατροπή.

Αυτή ήταν η 1η νίκη του Murray σε Grand Slam διοργάνωση από το US Open του 2018 και η 190η συνολικά στην καριέρα του. Ο κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων θα προσπαθήσει να μπει στους "32" ενός Slam για 1η φορά από το Wimbledon του 2017, απέναντι στον Felix Auger-Aliassime, που επικράτησε δύσκολα του Thiago Monteiro με 6-3, 6-7 (7), 7-6 (6), 7-6 (6).

Ακόμα 2 ανατροπές από 0-2 σετ πίσω σημειώθηκαν σήμερα, στα γήπεδα της Νέας Υόρκης. Ο Karen Khachanov, No.11 στο ταμπλό, επικράτησε του Jannik Sinner με 3-6, 6-7 (7), 6-2, 6-0, 7-6 (4) και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Andrey Kuznetsov, που κέρδισε τον Sam Querrey με 6-4, 7-6 (6), 6-2.

Ο Capser Ruud επίσης βρέθηκε ένα σετ μακριά από έναν πρόωρο αποκλεισμό, αλλά πήρε τη νίκη επί του Mackenzie McDonald με 4-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-2. Επόμενος αντίπαλος για τον Ruud θα είναι ο Emil Ruusuvuori, που κέρδισε επίσης στα 5 σετ τον Aljaz Bedene, με 6-3, 3-6, 6-1, 4-6, 6-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που ολοκληρώθηκαν έως τώρα για την Τρίτη, ο Andrey Rublev επιβλήθηκε του Jeremy Chardy με 6-4, 6-4, 6-3, ενώ ο Dominic Thiem ήταν μπροστά με 7-6 (6), 6-3 επί του Jaume Munar, που εγκατέλειψε. Στον 2ο γύρο ο Thiem θα αναμετρηθεί με τον Sumit Nagal, που απέκλεισε τον Bradley Klahn με 6-1, 6-3, 3-6, 6-1.