Στον 3ο γύρο Sinner και Musetti (vids)

Jannik Sinner
Jannik Sinner © Roland Garros / FFT
tn team Πέμπτη, 03 Ιουνίου 2021 - 17:15

Ο Jannik Sinner έγινε ο 4ος Ιταλός που προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros, κερδίζοντας στα 4 σετ τον Gianluca Mager. Λίγο νωρίτερα, τις νίκες του στο τουρνουά ζευγάρωσε και ο Lorenzo Musetti.

Μετά την πολύ δύσκολη πρεμιέρα του με τον Pierre-Hugues Herbert, τον οποίο χρειάστηκε 5 σετ για να κερδίσει, ο Jannik Sinner είχε πιο εύκολο έργο σήμερα, παρότι έχασε ξανά σετ. Επικράτησε του συμπατριώτη του, Gianluca Mager, με 6-1, 7-5, 3-6, 6-3 σε 2 ώρες και 19 λεπτά παιχνιδιού.

Ο 19χρονος Ιταλός είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι, το οποίο ολοκλήρωσε με 38 winners και 22 αβίαστα λάθη. Θα παίξει το Σάββατο με τον Mikael Ymer για μια θέση στη 16άδα, όπου είναι πολύ πιθανό να συναντήσει τον Rafael Nadal, από τον οποίο είχε ηττηθεί πέρσι στο Παρίσι στα προημιτελικά.

Ο Ymer χρειάστηκε επίσης 4 σετ, αλλά πέτυχε μια πολύ καλή νίκη απέναντι στον Gael Monfils, με 6-0, 2-6, 6-4, 6-3.

Ένας άλλος πολύ νέος Ιταλός, ο επίσης 19χρονος Lorenzo Musetti, επιβλήθηκε του Yoshihito Nishioka με 7-5, 6-3, 6-2 και πλέον χωρίς να έχει χαμένο σετ προκρίθηκε για 1η φορά στους "32" ενός Grand Slam. Θυμίζουμε πως πριν 2 μέρες ο Musetti έκανε το ντεμπούτο του σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης, κερδίζοντας τον David Goffin με 6-0, 7-5, 7-6 (3)!

Με τις προκρίσεις των Sinner και Musetti, έγιναν 4 οι Ιταλοί που βρίσκονται ήδη στους "32", ενώ διεκδικεί αυτή την ώρα την πρόκριση και ο Marco Cecchinato, που παίζει με τον Alex De Minaur, στον αγώνα που θα βγάλει τον επόμενο αντίπαλο του Musetti.

Από χθες προκρίθηκε στον 3ο γύρο ο Fabio Fognini, ενώ νωρίτερα σήμερα ο Matteo Berrettini επιβλήθηκε του Federico Coria με 6-3, 6-3, 6-2. Στον 3ο γύρο ο Berrettini θα αντιμετωπίσει τον Soon-woo Kwon, που κέρδισε έναν άλλον Ιταλό, τον Andreas Seppi, με 6-4, 7-5, 7-5.

Τέλος, στον 3ο γύρο χωρίς να έχει απωλέσει σετ μπήκε και ο Diego Schwartzman, ο οποίος επιβλήθηκε του Aljaz Bedene με 6-4, 6-2, 6-4. Επόμενος αντίπαλος για τον Αργεντινό ο Philipp Kohlschreiber, που σταμάτησε τη μεγάλη αποκάλυψη της φετινής χρονιάς, Aslan Karatsev, με 6-3, 7-6 (4), 4-6, 6-1.