1η νίκη για τον Medvedev στο Roland Garros (vid)

tn team Δευτέρα, 31 Μαϊος 2021 - 17:09

O Daniil Medvedev κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα του αγώνα στο Roland Garros και το έκανε με ένα εμφατικό 3-0 σετ επί του Alexander Bublik.

Μετά από 4 διαδοχικές ήττες στον 1ο γύρο του Roland Garros, o Daniil Medvedev πανηγύρισε επιτέλους την πρώτη του νίκη στο παρισινό Grand Slam, κερδίζοντας τον Alexander Bublik με 6-3, 6-3, 7-5, σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες.

Ο 25χρονος Ρώσος έκανε έναν πολύ καλό αγώνα, τον οποίο ολοκλήρωσε με 28 winners και 16 αβίαστα λάθη, ενώ έσβησε τα 6 από τα 9 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" συνολικά 7 φορές (7/15 break points) το σερβίς του Καζάκου.

Στο 1ο σετ χρειάστηκε να ανατρέψει το 0-2 και να κερδίσει τα 6 από τα 7 επόμενα games για να το κατακτήσει, ενώ στο 2ο σετ κυριάρχησε και προηγήθηκε με 4-0, για να το κλείσει τελικά και αυτό στα 9 games.

Στο 3ο σετ ο Bublik είχε την ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς, καθώς έκανε break σε κρίσιμο σημείο και προηγήθηκε με 5-3, όμως ο Medvedev απάντησε με 4 κερδισμένα games στη σειρά, για να πάρει και αυτό το σετ και να "σφραγίσει" τη νίκη του σε 1 ώρα και 54 λεπτά παιχνιδιού.

Ο φιναλίστ του Australian Open προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 2ο γύρο του Roland Garros, όπου θα αντιμετωπίσει τον Tommy Paul. Μετά από ένα μαραθώνιο ματς 3,5 ωρών, ο Αμερικανός επικράτησε του Chris O'Connell με 6-2, 6-4, 4-6, 4-6, 10-8 και πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Ο Casper Ruud, που πραγματοποιεί μια πολύ καλή σεζόν στο χώμα, δεν είχε εύκολη πρεμιέρα απέναντι στον Benoit Paire και έχασε μάλιστα το 1ο σετ, κέρδισε όμως τα 3 επόμενα και πήρε τη νίκη με 5-7, 6-2, 6-1, 7-6 (3).