World Tennis League: Οι Eagles αναδείχθηκαν πρωταθλητές (vids)

tn team Κυριακή, 24 Δεκεμβρίου 2023 - 20:14

Oι Eagles των Daniil Medvedev και Andrey Rublev, κατέκτησαν το πρωτάθλημα του World Tennis League στο Άμπου Ντάμπι.

Τα βλέμματα τις τελευταίες ημέρες ήταν στραμμένα στο Άμπου Ντάμπι και στο World Tennis League, όπου ήταν μαζεμένοι πολλοί από τους κορυφαίους και τις κορυφαίες του κόσμου.

Στον σημερινό τελικό της ομαδικής διοργάνωσης, οι Eagles επικράτησαν των Kites με 29-26 και αναδείχθηκαν πρωταθλητές.

Σημαντικοί παράγοντες όλη την εβδομάδα για την ομάδα των Eagles ήταν οι Andrey Rublev και Daniil Medvedev, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε σήμερα και η Sofia Kenin, η οποία κατάφερε να κερδίσει το Νο.2 του κόσμου, Aryna Sabalenka.

Ver esta publicación en Instagram

Una publicación compartida por SG Mavericks Kites (@sgkites)

Πιο αναλυτικά, οι Kites ξεκίνησαν καλά χάρη στον Στέφανο Τσιτσιπά και την Paula Badosa, που κέρδισαν στο μεικτό διπλό τους Medvedev και Mirra Andreeva με 7-6 (5).

Ακολούθησε το διπλό γυναικών, όπου η Andreeva και η Kenin πήραν τη νίκη επί των Sabalenka και Badosa με 7-5. Στη συνέχεια οι "αετοί" ενίσχυσαν το προβάδισμά τους, καθώς οι Medvedev και Rublev επικράτησαν στο διπλό των Lloyd Harris και Grigor Dimitrov με 6-3.

Στα μονά, η Kenin πήρε τη μεγάλη νίκη επί της Sabalenka με 6-4 και διεύρυνε το προβάδισμα για τους Eagles στο 25-19.

Στο τελευταίο ματς του τελικού, ο Dimitrov επέστρεψε από το 0-2 και κέρδισε το σετ που έπαιξε με τον Rublev, με 6-3. Έτσι μείωσε σε 28-25 το σκορ και δόθηκε στην ομάδα των Kites μια παράταση, η δυνατότητα να "γυρίσουν" το ματς, αν ο Dimitrov δεν έχανε άλλο game μέχρι να ανατραπεί το αποτέλεσμα. Ο Rublev ωστόσο κράτησε το σερβίς του στο 2ο game του 2ου σετ και ισοφάρισε σε 1-1, με το ματς να ολοκληρώνεται και το τελικό σκορ να γίνεται 29-26 υπέρ των Eagles.