Άνετα ο Rublev - νίκη για τον Alcaraz (vids)

Andrey Rublev
Andrey Rublev Φωτογραφία: Tennis Photo Network
tn team Τρίτη, 09 Φεβρουαρίου 2021 - 7:16

O Andrey Rublev δεν δυσκολεύτηκε να μπει στον 2ο γύρο του Australian Open, ενώ την 1η του νίκη σε Grand Slam πανηγύρισε και ο 17χρονος Carlos Alcaraz.

Μόλις 1 ώρα και 42 λεπτά χρειάστηκε ο Andrey Rublev για να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα του στο Australian Open, όπου "εξουδετέρωσε" τον Yannick Hanfmann με 6-3, 6-3, 6-4.

Ο 23χρονος Ρώσος, που κατέκτησε το ATP Cup με την ομάδα της Ρωσίας την προηγούμενη εβδομάδα, είχε 17 άσους, 35 winners και 26 αβίαστα λάθη. Υπέστη break με την έναρξη του αγώνα και έμεινε πίσω με 0-2, αλλά απάντησε με 4 κερδισμένα games στη σειρά, που τον έβαλαν σε θέση οδηγού στο 1ο σετ.

Αργότερα άνοιξε με break το 2ο σετ, για να προηγηθεί με 3-0 και να φτάσει χωρίς να κινδυνέψει στην κατάκτησή του, ενώ στο 3ο σετ δεν απειλήθηκε με break point και έκανε ένα break στο 5ο game (3-2), για να φτάσει σ' αυτή τη νίκη.

Στον 2ο γύρο του αυστραλιανού Grand Slam, o Rublev θα αντιμετωπίσει τον Thiago Monteiro, που επιβλήθηκε του Andrej Martin με 7-6 (6), 6-1, 6-2.

Με μεγάλη άνεση προκρίθηκε στον 2ο γύρο και ο Carlos Alcaraz, που έγινε ο πρώτος τενίστας που γεννήθηκε το 2003 και πέτυχε νίκη σε ένα Grand Slam. Ο 17χρονος Ισπανός, ο οποίος μπήκε στο Australian Open μέσα από τα προκριματικά και σήμερα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε μια Grand Slam διοργάνωση, επιβλήθηκε του επίσης qualifier Botic Van De Zandschulp με 6-1, 6-4, 6-4, σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες.

Επόμενος αντίπαλος για τον Alcaraz θα είναι ο Mikael Ymer, ο οποίος 2 φορές επέστρεψε από σετ πίσω και κέρδισε τον Hubert Hurkacz με 3-6, 6-3, 3-6, 7-5, 6-3, έπειτα από μια επική μάχη που πλησίασε τις 4 ώρες σε διάρκεια.

Νωρίτερα σήμερα, ο Borna Coric επικράτησε του Guido Pella με 6-3, 7-6 (5), 7-5 και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Mackenzie McDonald, που νίκησε τον Marco Cecchinato με 3-6, 6-3, 6-2, 6-2.