Έσωσε m.p. και απέκλεισε τον Murray o De Minaur (vid)

© Corinne Dubreuil/ATP Tour
tn team Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου 2023 - 20:00

O Alex De Minaur έσωσε ένα match point και κέρδισε τον Andy Murray μετά από μια μάχη 3 ωρών, για να παραμείνει ανίκητος κόντρα στον Βρετανό, σε 6 αγώνες. Εκτός 2ου γύρου στο Masters του Παρισιού οι Ben Shelton και Frances Tiafoe.

Μετά από μια μεγάλη μάχη ακριβώς 3 ωρών, ο Alex De Minaur επικράτησε του Andy Murray με 7-6 (5), 4-6, 7-5, για να πάρει το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του Rolex Paris Masters.

Ο De Minaur έσβησε 3 set points στο 10ο game του 1ου σετ, τα 2 από αυτά συνεχόμενα, στο σερβίς του στο 4-5, 15-40. Έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί το πήρε, επικρατώντας με 7-5.

Ο Murray όχι απλά δεν το έβαλε κάτω, αλλά κέρδισε τα 2 τελευταία games του 2ου σετ, το κατέκτησε με 6-4 και στη συνέχεια πήρε ένα προβάδισμα με double break στο 5-2 του 3ο σετ.

Ο De Minaur κατάφερε να πάρει πίσω και τα δυο break, σώζοντας και ένα match point στο δεύτερο, στο σερβίς του Murray, στο 5-4, 40-30. Ισοφάρισε σε 5-5 και στο 12ο game έκανε και 3ο συνεχόμενο break, για να "κλέψει" το 3ο σετ με 7-5 και να φτάσει στην 6η διαδοχική νίκη του επί του Murray (6-0).

Στον 2ο γύρο του παρισινού Masters, o De Minaur θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Dusan Lajovic και Benjamin Bonzi.

Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο Alexander Bublik, ο οποίος επιβλήθηκε του Νο.14 του ταμπλό, Frances Tiafoe, με 6-3, 6-4. Ο Bublik θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Nicolas Jarry, που κέρδισε τον Alexei Popyrin με 7-5, 7-6 (6).

Πρόωρα έμεινε εκτός και το Νο.15 του ταμπλό, ο Ben Shelton, που γνώρισε την ήττα από τον Alejandro Davidovich Fokina, με 7-6 (4), 5-7, 6-3. Ο Ισπανός θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Tallon Griekspoor, που κέρδισε τον Christopher Eubanks με 6-7 (2), 6-3, 6-4.

Ο Karen Khachanov ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του, κερδίζοντας τον Max Purcell με 6-4, 6-4. Ο Roman Safiullin κέρδισε τον Alexandre Muller με 7-6 (4), 6-3 και θα είναι ο πρώτος αντίπαλος του Carlos Alcaraz. Τέλος, ο Roberto Bautista Agut απέκλεισε τον Jiri Lehecka, κερδίζοντάς τον με 6-4, 6-2.