Γράφει ξανά ιστορία ο Alcaraz - στον τελικό του Ρίο (vid)

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz © Rio Open
tn team Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 - 11:25

O Carlos Alcaraz κέρδισε μέσα στην ίδια μέρα τους Matteo Berrettini και Fabio Fognini στο, για να γίνει ο δεύτερος νεότερος παίκτης στην ιστορία που προκρίνεται σε τελικό ATP 500 διοργάνωσης!

Ο μόλις 18χρονος Alcaraz χρειάστηκε να παίξει δυο πολύ δύσκολους αγώνες την ίδια μέρα χθες στο Ρίο, εξαιτίας των αναβολών των προηγούμενων ημερών λόγω των βροχών. Έφερε εις πέρας ωστόσο και τις δυο του αποστολές, κερδίζοντας αρχικά το Νο.1 του ταμπλό, Matteo Berrettini, με 6-2, 2-6, 6-2, και λίγες ώρες μετά και τον Fabio Fognini, με 6-2, 7-5!

Ο ταλαντούχος Ισπανός τενίστας, αφού έκανε ένα πολύ δυνατό 3ο σετ και κέρδισε τα 4 τελευταία games για να πανηγυρίσει την 4η νίκη του απέναντι σε Top 10 τενίστα και 2η επί του Berrettini, είχε μόλις 2 ώρες κενό μέχρι να επιστρέψει στο court, για τον ημιτελικό με τον Fognini.

Ξεκίνησε πολύ δυνατά και αυτόν τον αγώνα για να πάρει το 1ο σετ με 6-2, ενώ στο 2ο σετ επέστρεψε από το 1-4 και κέρδισε τα 6 από τα 7 τελευταία games, για να "σφραγίσει" τη μεγάλη πρόκρισή του στον τελικό του Rio Open.

Από το 2009, όταν και συστάθηκε η κατηγορία ATP 500 στο tour, o Alcaraz είναι ο δεύτερος νεότερος παίκτης που θα συμμετέχει σε έναν τελικό, στην ηλικία των 18 ετών και 9 μηνών. Ο πρώτος ήταν ο Felix Auger-Aliassime (18 ετών και 6 μηνών), που ήταν και εκείνος στον τελικό του Ρίο, το 2012, χωρίς όμως επιτυχία αφού είχε ηττηθεί από τον Laslo Djere. Επομένως, ο Alcaraz μπορεί να γίνει ο νεότερος ever κάτοχος 500αριού τίτλου στην ΑΤΡ.

Συνολικά θα είναι ο 2ος τελικός για τον νεαρό Ισπανό, που είχε παίξει και στον τελικό του 250αριού του Ούμαγκ στην Κροατία τον Ιούλιο του 2021, κατακτώντας τον τίτλο. Ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα του τελικού πάντως, ο 18χρονος εξασφάλισε την πρώτη του είσοδο στο Top 25 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού από το Νο.29 θα ανεβεί τουλάχιστον έως το Νο.24 τη Δευτέρα, ενώ μπορεί να ανεβεί και στο Top 20 αν κατακτήσει τον τίτλο.

Στον αποψινό τελικό (22:30GR, COSMOTE SPORT 6HD), θα αντιμετωπίσει τον Diego Schwartzman, που επίσης είχε διπλή αποστολή το Σάββατο στο Ρίο. Ο Αργεντινός, Νο.3 στο ταμπλό, κέρδισε πρώτα τον Pablo Andujar έπειτα από μεγάλη μάχη με 7-6 (3), 4-6, 6-4, ενώ στα ημιτελικά απέκλεισε και τον συμπατριώτη του, Francisco Cerundolo, με 7-6 (4), 6-3.

Για 14η φορά θα παίξει σε τελικό ΑΤΡ διοργάνωσης ο Schwartzman, 3η σε 500άρι τουρνουά, ενώ θα διεκδικήσει τον 5ο τίτλο της καριέρας του (4-9 σε τελικούς) και 1ο από τον Μάρτιο του 2021. Να σημειωθεί πως είχε αναδειχθεί πρωταθλητής στο Ρίο και το 2018 ο 29χρονος.