Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © Peter Staples/ATP Tour
tn team Τρίτη, 26 Οκτωβρίου 2021 - 17:15

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποιεί την πρεμιέρα του στη Βιέννη, απέναντι στον Grigor Dimitrov.

UPDATE 17:09 Ο Dimitrov κέρδισε τη ρίψη νομίσματος και επέλεξε να σερβίρει στο πρώτο game.

UPDATE 17:25 Κρατάει το σερβίς του από το 15-40 ο Στέφανος, που ισοφάρισε σε 1-1.

UPDATE 17:34 Χρειάστηκε να σβήσει break point και στο 2o service game του ο Στεφ, που κάνει πάντως το 2-2. 3 χαμένες ευκαιρίες για break έως τώρα στο ματς για τον Dimitrov.

UPDATE 17:43 Αυτή τη φορά ο Dimitrov ήταν υπό πίεση, αλλά κατάφερε να σβήσει το πρώτο break point του Τσιτσιπά στο ματς και να υπερασπιστεί το σερβίς του για το 3-2.

UPDATE 18:07 Στο tie-break θα κριθεί το 1ο σετ.

UPDATE 18:17 Σώζει τριπλό set point o Τσιτσιπάς, που από το 3-6 ισοφαρίζει σε 6-6 στο tie-break.

UPDATE 18:19 Με 5 συνεχόμενους πόντους στο tie-break, o Στέφανος μετατρέπει το 3-6 σε 8-6 και κατακτά το 1ο σετ!

UPDATE 18:36 3-2 μπροστά ο Στέφανος, χωρίς break point και γρήγορος ρυθμός στα πρώτα 5 games του 2ου σετ.

UPDATE 18:44 Είχαμε πίεση στο σερβίς για 1η φορά σ' αυτό το σετ, με τον Dimitrov να φτάνει στο 15-30, αλλά τον Στέφανο να ανταποκρίνεται με 3 κερδισμένους πόντους στη σειρά για το νέο προβάδισμα, με 4-3.

UPDATE 18:53 Σώζει και το 1ο break point του 2ου σετ τώρα ο Τσιτσιπάς, που κρατάει ξανά το σερβίς του και κάνει το 5-4. Θα σερβίρει για την παραμονή του στο ματς ο Dimitrov.

UPDATE 18:58 Κάνει το μόνο break στο ματς ο Τσιτσιπάς και παίρνει το 2ο σετ με 6-4, για να φτάσει στην 55η νίκη του στη φετινή χρονιά!