Lorenzo Musetti
Lorenzo Musetti © Giampiero Sposito
tn team Πέμπτη, 08 Απριλίου 2021 - 21:24

O Lorenzo Musetti έσωσε 4 match points και άφησε εκτός Sardegna Open το Νο.1 του ταμπλό, Daniel Evans, για να προκριθεί στον 2ο προημιτελικό του για το 2021.

Ο 19χρονος Ιταλός, αν και πήρε εύκολα το 1ο σετ συνάντησε έντονη πίεση στη συνέχεια, στο τέλος όμως κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη επί του Evans με 6-1, 1-6, 7-6 (8) και να μπει στα προημιτελικά του Sardegna Open.

Ο Musetti βρέθηκε πίσω με 3-6 και με 7-8 στο tie-break του αποφασιστικού σετ, κατάφερε όμως να σβήσει και τα 4 match points του Βρετανού, για να φτάσει στην πολύ μεγάλη πρόκριση μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά αγώνα.

Ο Musetti, που αυτή τη στιγμή είναι ο νεότερος παίκτης στο Top 100 και βρίσκεται στο Νο.90, πήρε τη 2η πρόκρισή του για προημιτελικό ATP διοργάνωσης για φέτος, μετά από το 500άρι του Ακαπούλκο, όπου έχασε στα ημιτελικά από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Στα προημιτελικά του τουρνουά του Κάλιαρι, ο Musetti θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο Laslo Djere, που έκανε επίσης έναν πολύ καλό αγώνα και απέκλεισε τον John Millman, No.6 στο ταμπλό, με 6-3, 6-3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ο Lorenzo Sonego επικράτησε του Gilles Simon με 6-4, 6-1 και ο επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Yannick Hanfmann, που κέρδισε τον Marco Cecchinato με 7-5, 6-1.