Φιναλίστ η Ασλανισβίλι στo J100 της Κωνσταντινούπολης

tn team Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2024 - 19:52

Τη 2η θέση πήρε η Άρτεμις Ασλανισβίλι στο δυνατό τουρνουά κατηγορίας J100 της ITF της Κωνσταντινούπολης.

Η Ασλανισβίλι ηττήθηκε με 6-1, 6-1 στον σημερινό τελικό από την Τουρκάλα Deniz Dilek, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.152 στην παγκόσμια κατάταξη στα 18άρια, με αποτέλεσμα να πάρει τη 2η θέση στο Soul Cup J100, το διεθνές τουρνουά της ITF που φιλοξενήθηκε στα γήπεδα της Soul Entertainment Group της Κωνσταντινούπολης.

Η 17χρονη αθλήτρια της Collective Tennis School, Νο.1 στη χώρα μας στα 18άρια και Νο.3 στο ταμπλό και Νο.216 στην παγκόσμια κατάταξη των juniors, πέτυχε 5 νίκες αυτή την εβδομάδα στην J100 διοργάνωση και στα indoor σκληρά γήπεδα.

Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει την Galena Krastenova από τη Βουλγαρία, με 6-2, 6-2. Στη συνέχεια απέκλεισε δυο παίκτριες από την Τουρκία, την Defne Cavus με 6-1, 6-0 και την Irmak Budak με 6-3, 6-2. Στα προημιτελικά κέρδισε τη Μολδαβή Lia Belibova, Νο.10 στο ταμπλό, με 6-4, 6-4, ενώ στα ημιτελικά απέκλεισε τη Ρωσίδα Vlada Guryleva με 6-4, 6-3.

Ήταν ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν για την Άρτεμη, που δεν αγωνίζεται σε πολλά διεθνή τουρνουά αλλά παρόλα αυτά έχει ανεβεί πολύ στην κατάταξη, ιδίως μετά την πορεία της μέχρι τα προημιτελικά στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Klosters στα 18άρια το καλοκαίρι. Αυτή ήταν η 1η παρουσία της σε τελικό σε διοργάνωση της J100 κατηγορίας (τρίτη τη τάξει μετά τα J300 και τα J200).