Ημιφιναλίστ ο Παύλος Τσιτσιπάς στη Χάγη

tn team Κυριακή, 16 Ιουλίου 2023 - 11:30

Ο Παύλος Τσιτσιπάς είχε μια ακόμα πολύ καλή εβδομάδα σε διεθνή διοργάνωση της ITF, φτάνοντας μέχρι τους ημιτελικούς στο 60άρι U18 τουρνουά της Χάγης.

Ο Παύλος Τσιτσιπάς συμμετείχε στο Holiday INN ITF J60 Leeuwenbergh στη Χάγη της Ολλανδίας αυτή την εβδομάδα, φτάνοντας μέχρι την τελική 4άδα της χωμάτινης διοργάνωσης της J60 κατηγορίας της ITF.

Ο 17χρονος Έλληνας αθλητής, Νο.365 στην παγκόσμια κατάταξη U18, πέρασε με bye στον 2ο γύρο, όπου κέρδισε τον Γερμανό Oliver Majdandzic με 6-2, 3-6, 6-3. Στη συνέχεια απέκλεισε για τον 3ο γύρο τον Σουηδό Albert Widell με 7-5, 7-6 (6).

Στα προημιτελικά κέρδισε ένα ακόμα κλειστό παιχνίδι, απέναντι στον Γάλλο Pierre Antoine Faut, με 7-6 (5), 6-4. Στα ημιτελικά έδωσε μια μεγάλη μάχη με τον Γερμανό Mika Petkovic, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 7-5, 1-6, 7-5.

Θυμίζουμε πως μια εβδομάδα πριν, ο Τσιτσιπάς είχε παίξει στο J100 τουρνουά της Πράγας, φτάνοντας μέχρι τον τελικό.

Στο τουρνουά της Χάγης αγωνίστηκαν δυο ακόμα Έλληνες παίκτες, ο Ευγένιος Βασιλάκης και ο Χρήστος Γκλαβάς. Ο Βασιλάκης ηττήθηκε από τον Γάλλο Yannis Batsabaken με 7-5, 6-1, ενώ ο Γκλαβάς από τον Ούγγρο Milan Markovic με 7-6 (3), 6-2.

Ο Βασιλάκης έπαιξε και στο διπλό μαζί με τον Τσιτσιπά, όμως ηττήθηκαν στον 2ο γύρο από τους Artur Aiukhanov και Dan Hughes με 6-4, 6-4.