Επιτυχίες στα διεθνή τουρνουά για την Ελένη και τον Νικόλα Χατζηαβραάμ

Ελένη Χατζηαβραάμ
tn team Πέμπτη, 29 Απριλίου 2021 - 13:45

Η μικρή αθλήτρια Ελένη Χατζηαβραάμ, μετά και την 3η θέση που πήρε στα διπλά της διοργάνωσης του National Sport Park Open U14 κατηγορίας 3 στα Τίρανα Αλβανίας την περασμένη εβδομάδα, έκανε ακόμα ένα πολύ καλό τουρνουά στο Svilengrad της Βουλγαρίας. Πολύ καλή εβδομάδα και για τον Νικόλα Χατζηαβραάμ.

Η Ελένη Χατζηαβραάμ την προηγούμενη εβδομάδα με συμπαίκτρια τη Χρυσή Σμυρίδου είχαν πάρει την 3η θέση στο 14άρι της Tennis Europe στα Τίρανα, κερδίζοντας στον 1ο γύρο  τις Βελγίδες Valentine Coussens & Luka Van Cotthem 4-1, 4-1, στο 2ο γύρο τις Γαλλίδες Eva Marie Desvignes & Meline Lataste 4-1, 4-0 και γνώρισαν την ήττα από τις μετέπειτα  πρωταθλήτριες του τουρνουά μετά από ένα πολύ ωραίο, κλειστό και αμφίρροπο αγώνα 5-3, 4-2, 10-7.

Στα μονά είχε μπει στις 16 καλύτερες του τουρνουά, κερδίζοντας την Matea Bilbiloska 2-4, 4-1, 5-3 και χάνοντας την είσοδο στην 8άδα από το Νο.7 του ταμπλό, την Γαλλίδα Justine Bretnacher, με 2-4, 4-5(4).

Αυτή την εβδομάδα η Ελένη (γενν.2008) έκανε ακόμη ένα φανταστικό διεθνή τουρνουά της Tennis Europe, αυτή τη φορά στο Svilegrand Cup, στη μεγαλύτερη ηλικιακή κατηγορία των U16 στο Svilengrad της Βουλγαρίας, όπου ξεκινόντας από τα προκριματικά της διοργάνωσης κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό και να φτάσει στις 16 καλύτερες του τουρνουά.

Κατά σειρά κέρδισε την Adelina Razbounikova από την Βουλγαρία (γεν.2007) με 6-1, 6-0, την Mira Vasileva (No.8 προκρ., γενν. 2006) με σκορ 6-2, 6-3 και Gergana Buneva (γενν.2005) από τη Βουλγαρία στο κυρίως ταμπλό μετά από 4 ώρες παιχνίδι (!), με 7-6(4), 4-6, 6-2. Έχασε την είσοδο στην 8άδα από το Νο.2 του ταμπλό και Νο.120 στην κατάταξη του Tennis Europe U16 Naira Gevorkian 6-3, 6-1.

Στα διπλά μπήκε στην 8αδα με συμπαίκτρια την Αλεξάνδρα Μάγια, κερδίζοντας τις Βουλγάρες Estella Ivanova & Eva Nikolova 6-2, 6-3. Στη συνέχεια ηττήθηκαν από τις Ρουμάνες Elena Ruxandra Bertea και Alexia-Shara Iancu, No.2 στο ταμπλό, με 6-3, 6-3.

Νικόλας Χατζηαβραάμ

Στο ίδιο τουρνουά ο Νικόλας Χατζηαβραάμ ξεκινόντας από τα προκριματικά περνώντας με bye τον 1ο γύρο κέρδισε τον Antonio Ferraro από την Ελβετία με 6-2, 6-2. Στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό κέρδισε τον Stefan Tonev από τη Βουλγαρία 6-3, 6-2, για να γνωρίσει την ήττα πριν την είσοδο για 8άδα από τον Πολωνό No.8 του ταμπλό μετά από ένα κλειστό ματς με σκορ 6-2, 7-5.

Στα διπλά με συμπαίκτη τον Στέργιο Παπαδόπουλο, ηττήθηκαν στον 1ο γύρο από τους Pavel Marinov & Nikola Marinov (6-2, 6-2).

Επόμενος σταθμός για τον Νικόλα Χατζηαβραάμ και την μικρή Ελένη Χατζηαβραάμ τα Τίρανα Αλβανίας και τα πολύ δύσκολα δύο τουρνουά των U16 στο National Sport Park.