tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Davis Cup: Οι ομάδες που θα είναι στους τελικούς

E-mail Εκτύπωση

Felix Auger Aliassime - Denis Shapovalov
Ολοκληρώθηκε σήμερα η προκριματική φάση του Davis Cup. Η Σερβία, παρόλο που δεν είχε τον Novak Djokovic στην αποστολή της πέρασε στους τελικούς, σε αντίθεση με τη Ελβετία, που δεν τα κατάφερε χωρίς τα μεγάλα αστέρια της! Δείτε ποιες ομάδες θα αγωνιστούν στην τελική φάση του Νοεμβρίου.

Η Σερβία, χάρη στους Dusan Lajovic και Filip Krajinovic έφυγε με τη νίκη από την Τασκένδη και το Ουζμπεκιστάν, για να μπει στην τελική φάση του Davis Cup, που θα γίνει το Νοέμβριο στη Μαδρίτη (18-24 Noεμβρίου).

Στο Biel της Ελβετίας, ο 15χρονος Jerome Kym έκανε το ντεμπούτο του, ενώ σπουδαίες προσπάθειες έκαναν και οι Henri Laaksonen και Marc-Andrea Huesler, δεν ήταν όμως αρκετό απέναντι στη Ρωσία των Karen Khachanov και Daniil Medvedev.

Ο Alex De Minaur και ο Alexander Zverev βοήθησαν την Αυστραλία και τη Γερμανία αντίστοιχα να εξασφαλίσουν τις προκρίσεις, ενώ η πολύ νεανική ομάδα του Καναδά πήρε επίσης την πρόκριση, εις βάρος της Σλοβακίας στην Μπρατισλάβα.

Τέλος, στους τελικούς της Μαδρίτης προκρίθηκαν επίσης οι Ιταλία, Ολλανδία, Κολομβία, Χιλή, Ιαπωνία, καθώς και το Καζακστάν και το Βέλγιο.

Αναλυτικά, οι 18 ομάδες που θα αγωνιστούν στην τελική φάση:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ΚΡΟΑΤΙΑ
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ
ΙΣΠΑΝΙΑ
ΓΑΛΛΙΑ
ΗΠΑ
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ΒΕΛΓΙΟ
ΚΑΝΑΔΑΣ
ΧΙΛΗ
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΙΤΑΛΙΑ
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΡΩΣΙΑ
ΣΕΡΒΙΑ

Οι 18 ομάδες θα χωριστούν σε 6 ομίλους των 3 ομάδων και θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στα προημιτελικά, σε αγώνες round robin από τη Δευτέρα έως την Πέμπτη (18-21 Νοεμβρίου). Την Παρασκευή (22/11) θα γίνουν τα προημιτελικά με τις 8 καλύτερες ομάδες (6 πρώτες των ομίλων και οι 2 καλύτερες δεύτερες), το Σάββατο (23/11) τα ημιτελικά και την Κυριακή (24/11) ο μεγάλος τελικός.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των προκριματικών:

OΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ - ΣΕΡΒΙΑ 2-3
Saxovat Sport Servis Complex, Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν (hard, indoor)
Sanjar Fayziev - Dusan Lajovic 6-7 (4), 3-6
Denis Istomin - Filip Krajinovic 2-6, 4-6
Fayziev/Istomin - Nikola Milojevic/Viktor Troicki 2-6, 6-1, 6-3
Denis Istomin - Dusan Lajovic 6-3, 6-4
Sanjar Fayziev - Filip Krajinovic 6-4, 3-6, 0-6

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΡΩΣΙΑ 1-3
Swiss Tennis Arena, Biel, Ελβετία (hard, indoor)
Henri Laaksonen - Daniil Medvedev 6-7 (8), 7-6 (6), 2-6
Marc Andrea Huesler - Karen Khachanov 3-6, 5-7
Jerome Kym/Laaksonen - Evgeny Donskoy/Andrey Rublev 4-6, 6-3, 7-6 (1)
Henri Laaksonen - Karen Khachanov 7-6 (2), 6-7 (6), 4-6

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 4-0
Memorial Drive, Αδελαΐδα, Αυστραλία (hard, outdoor)
John Millman - Damir Dzumhur 6-3, 6-2
Alex De Minaur - Mirza Basic 6-3, 7-6 (0)
John Peers/Jordan Thompson - Basic/Tomislav Brkic 7-5, 6-1
Alexei Popyrin - Nerman Fatic 6-1, 7-6 (2)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ 5-0
Fraport Arena, Φρανκφούρτη, Γερμανία (hard, indoor)
Philipp Kohlschreiber - Zsombor Piros 6-7 (6), 7-5, 6-4
Alexander Zverev - Peter Nagy 6-2, 6-2
Tim Puetz/Jan-Lennard Struff - Gabor Borsos/Nagy 6-2, 6-3
Alexander Zverev - Gabor Borsos 6-3, 6-4
Philipp Kohlschreiber - David Szintai 6-7 (5), 6-3, 10-5

ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 2-3
NTC Arena, Μπρατισλάβα, Σλοβακία (clay, indoor)
Filip Horansky - Denis Shapovlaov 4-6, 5-7
Martin Klizan - Felis Auger Aliassime 7-5, 6-3
Klizan/Filip Polasek - Auger Aliassime/Shapovalov 3-6, 7-5, 6-3
Martin Klizan - Denis Shapovalov 6-7 (4), 4-6
Norbert Gombos - Felix Auger Aliassime 3-6, 4-6

ΙΝΔΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 1-3
Calcutta South Club, Καλκούτα (grass, outdoor)
Ramkumar Ramanathan - Andreas Seppi 4-6, 2-6
Prajnesh Gunneswaran - Matteo Berrettini 4-6, 3-6
Rohan Bopanna/Divij Sharan - Berrettini/Simone Bolelli 4-6, 6-3, 6-4
Prajnesh Gunneswaran - Andreas Seppi 1-6, 4-6

ΤΣΕΧΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 1-3
Ostravar Arena, Οστράβα, Τσεχία (hard, indoor)
Jiri Vesely - Tallon Griekspoor 5-7, 6-4, 6-4
Lukas Rosol - Robin Haase 2-6, 4-6
Rosol/Vesely - Haase/Jean-Julien Rojer 6-7 (5), 6-3, 6-7 (7)
Jiri Lehecka - Robin Haase 4-6, 6-2, 3-6

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 3-1
National Tennis Center, Αστάνα, Καζακστάν (hard, indoor)
Alexander Bublik - Joao Sousa 6-7 (1), 6-4, 6-4
Mikhail Kukushkin - Pedro Sousa 6-2, 6-0
Khabibulin/Nedovyesov - Elias/Joao Sousa 6-3, 3-6, 4-6
Μikhail Kukushkin - Joao Sousa 6-4, 6-1

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 1-3
Sabiazinho, Uberlandia, Βραζιλία (clay, indoor)
Thiago Monteiro - Arthur De Greef 6-3, 6-2
Rogerio Dutra Silva - Kimmer Coppejans 4-6, 4-6
Melo/Soares - Gille/Vliegen 4-6, 6-7 (4)
Thiago Monteiro - Kimmer Coppejans 3-6, 4-6

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 4-0
Palado de los Deportes, Μπογκοτά, Κολομβία (clay, indoor)
Santiago Giraldo - Elias Ymer 6-2, 6-4
Daniel Elahi Galan Riveros - Mikael Ymer 6-1, 6-2
Cabal/Farah - Eriksson/Lindstedt 6-3, 6-4
Alejandro Gonzalez - Elias Ymer 6-3, 6-3

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΧΙΛΗ 2-3
Salzburg Arena, Σάλτσμπουργκ, Αυστρία (clay, indoor)
Jirij Rodionov - Nicolas Jarry 5-7, 5-7
Dennis Novak - Christian Garin 6-4, 6-4
Marach/Jurgen Melzer - Barrios Vera/Podlipnik-Castillo 6-4, 2-6, 7-5
Dennis Novak - Nicolas Jarry 4-6, 6-3, 6-7 (2)
Jurij Rodionov - Christian Garin 2-6, 1-6

ΚΙΝΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 2-3
Guangdong Olympic Center, Guangzhou, Κίνα (hard, outdoor)
Zhe Li - Yoshihito Nishioka 6-3, 6-2
Ze Zhang - Taro Daniel 6-7 (3), 4-6
Gong/Zhang - McLachlan/Uchiyama 5-7, 7-5, 6-4
Yibing Wu - Yoshihito Nishioka 2-6, 0-6
Zhe Li - Taro Daniel 3-6, 7-6 (4), 3-6

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση