tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΗ ΡΩΜΗ!

E-mail Εκτύπωση

Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε μια τεράστια νίκη στη Ρώμη της Ιταλίας, απέναντι στον Jiri Vesely, κερδίζοντας το Νο. 63 της παγκόσμιας κατάταξης στο tie-break του 3ου σετ. Αυτή ήταν η πρώτη Top 100 νίκη για τον 18χρονο Έλληνα τενίστα, που προκρίθηκε με αυτή την αξιομνημόνευτη επικράτηση στα προημιτελικά του Challenger των 75.000 δολαρίων.

Μετά από 2,5 ώρες μιας έντονης μάχης, με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και τους δυο παίκτες να έχουν χαμένες ευκαιρίες, ο εκπληκτικός Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να αφήσει εκτός Roma Garden Open το Νο. 1 του ταμπλό, Jiri Vesely, κερδίζοντας τον μεγάλο Τσέχο τενίστα με 6-4, 4-6, 7-6 (3).

Δείτε τους καλύτερους πόντους του Στέφανου στον αγώνα

Ήταν ένα φανταστικό παιχνίδι για τον 18χρονο Έλληνα τενίστα, Νο. 201 στην παγκόσμια κατάταξη, που πέτυχε την πρώτη του Top 100 νίκη στην καριέρα του. Προκρίθηκε στα προημιτελικά του Challenger των 75.000 δολαρίων της Ρώμης, αφήνοντας έξω το μεγαλύτερο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Αν και είχε δυο πρώτα δύσκολα service games στον αγώνα, το break του Στέφανου με 15 στο 2ο game πιστοποίησε το πολύ δυνατό του ξεκίνημα, που τον έφερε μπροστά με 3-0, αιφνιδιάζοντας το Νο. 1 του ταμπλό. Και στο 5ο game ο Στέφανος δυσκολεύτηκε, αλλά για άλλη μια φορά κράτησε το σερβίς του και έκανε το 4-1.

Η αντεπίθεση ξεκίνησε από εκείνο το σημείο για τον Vesely, που τελικά έκανε το break με το οποίο "φλέρταρε" σε όλα τα προηγούμενα games, για να πάρει 3 games στη σειρά και να ισοφαρίσει σε 4-4. Ο Τσέχος είχε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει νέο break και να αποκτήσει καθοριστικό προβάδισμα στο σετ, όμως ο νεαρός πρωταθλητής μας έκανε μια παλικαρίσια ανατροπή στο 9ο game.

Επέστρεψε από το 4-4, 15-40, σε ένα σημείο που όλα κυλούσαν υπέρ του Vesely. Κράτησε ένα πολύ κρίσιμο service game του για το 5-4 και στο 10ο game όλη η πίεση μεταφέρθηκε στο μέρος του Vesely, που δεν σέρβιρε καλά και έδωσε την ευκαιρία στον Στέφανο να επιτεθεί. Ο τελευταίος, δημιούργησε μια "χρυσή" ευκαιρία για να τελειώσει το σετ στο 4-5, 30-40 και την αξιοποίησε, κατακτώντας το 1ο σετ με 6-4.

Ο Vesely δε σταμάτησε φυσικά να είναι το φαβορί της αναμέτρησης, μετά από αυτό το χαμένο σετ. Είναι ένας μεγάλος παίκτης, συνηθισμένος να αγωνίζεται στα κορυφαία τουρνουά του πλανήτη και ιδιαίτερα ικανός στις χωμάτινες επιφάνειες. Είχε κερδίσει μέχρι και τον Novak Djokovic, σε μια περίοδο που ο Σέρβος έπαιζε εξωπραγματικό τένις, πέρσι στο Monte-Carlo.

O Τσέχος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του για να επιστρέψει σε αυτό το παιχνίδι με επιτυχία, καθώς έκανε το break στο 5ο game του 2ου σετ και προηγήθηκε με 3-2. Στο υπόλοιπο του σετ, έχασε μόλις έναν πόντο από τη γραμμή του σερβίς και χωρίς να ανησυχήσει υπερασπίστηκε αυτό το προβάδισμα για να πάρει το σετ με 6-4.

Ο Τσιτσιπάς δεν πτοήθηκε και μπήκε πολύ δυνατά στο αποφασιστικό σετ, κερδίζοντας τους 12 από τους 14 πρώτους πόντους του και αποκτώντας ένα σπουδαίο προβάδισμα με 3-0. Ο Vesely για άλλη μια φορά έδειξε χαρακτήρα υπό πίεση και απάντησε με ένα δικό του σερί τριών κερδισμένων games, φέρνοντας εκ νέου την απόλυτη ισορροπία στο ματς.

O 18χρονος Έλληνας τενίστας, έμεινε ψύχραιμος πάντως σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, στο οποίο ο Vesely έδειχνε ικανός να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του, επιστρέφοντας από το 15-30, για να προηγηθεί με 4-3. Στο υπόλοιπο σετ δεν απειλήθηκε καθόλου το σερβίς του, αναγκάζοντας δυο φορές τον Τσέχο να σερβίρει για να μείνει στο ματς, στο 5-4 και στο 6-5.

Την πρώτη ο Vesely δεν ανησύχησε, τη δεύτερη όμως, ο Στέφανος πήρε τους πρώτους δυο πόντους και προηγήθηκε με 5-6, 0-30, φτάνοντας δυο πόντους μακριά από τη νίκη. Ο Vesely έμεινε "ζωντανός", κερδίζοντας 4 συνεχόμενους πόντους και ισοφαρίζοντας σε 6-6.

Τα πάντα κρίθηκαν στο tie-break, στο οποίο ο Τσιτσιπάς μπορεί να προηγηθήκε με 3-1, ο Vesely όμως ανταποκρίθηκε ισοφαρίζοντας σε 3-3. Ούτε αυτό πτόησε τον 18χρονο αθλητή της Mouratoglou Tennis Academy, που πήρε τους 4 επόμενους πόντους και ολοκλήρωσε έναν σπουδαίο θρίαμβο, τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, σε 2 ώρες και 36 λεπτά!

Μετά και την τελευταία επιτυχία του, ο Στέφανος αναμένεται να βελτιώσει το career high του και να φτάσει στο Νο. 189 ή στο Νο. 190 της παγκόσμιας κατάταξης την ερχόμενη Δευτέρα.

Θα κερδίσει ακόμα περισσότερες θέσεις βέβαια αν συνεχίσει να κερδίζει στη Ρώμη. Θα περιμένει την αναμέτρηση του Ιταλού Lorenzo Giustino με τον Σλοβάκο Jozef Kovalik, για να μάθει ποιον παίκτη θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά του ρωμαϊκού τουρνουά, την Πέμπτη.